ABD’den Rusya’ya flaş yaptırım açıklaması!

Beyaz Saray, ABD seçimlerine müdahale, siber saldırı ve Kırım’ın işgali gerekçeleriyle Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarını açıkladı. Joe Biden, yaptırım kararının ardından acil durum kararnamesini imzaladı. Rusya, ABD’ye aynı şekilde karşılık verileceğini duyurdu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “ABD, Rusya’da istihbarat faaliyetleri gerekçesiyle yeni yaptırım paketleri açıkladı” ifadelerini kullandı.

Yaptırımların Rusya’nın teknoloji şirketlerini hedef aldığı belirtildi. Ayrıca 16 kurum ve kişiye 2020’deki seçimlere müdahale girişimi nedeniyle 5 kişi ve 3 kuruma ise Kırım’ın ilhakı gerekçesiyle yaptırım uygulanacak.

Yeni paketle birlikte 10 diplomat sınır dışı edilecek, 32 kişi ve kurum listeye eklendi. ABD Başkanı Joe Biden, yaptırım kararının ardından Rusya kaynaklı tehditler nedeniyle ulusal acil durum ilan eden başkanlık kararnamesini imzaladı.

Hazine Bakanlığının açıklamasında ise 14 Haziran tarihinden sonra Rusya Merkez Bankası, Rusya Ulusal Varlık Fonu veya Rusya Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilen tahviller için ABD finans kuruluşlarının birincil piyasaya katılımının genel olarak yasaklanacağı aktarıldı.

ABD’li finans kurumlarının bu 3 kuruluşa borç vermesinin engelleneceği belirtilen açıklamada, böylece Ağustos 2019’dan beri yürürlükte olan Rus devlet borcundaki belirli işlemler üzerindeki mevcut yasakların genişletilmiş olacağı aktarıldı.

RUSYA’DAN İLK TEPKİ GELDİ

Yaptırım kararına ilk tepki Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’dan geldi.  Yaptırımların iki ülke halklarının yararına olmadığına dikket çeken Zaharova, ABD büyükelçisinin Dışişleri’ne çağırıldığını dile getirdi.

“Rusya yaptırımlara cevap verecektir” diyen Zaharova, ABD’yi sert bir dille uyardı:

“Telefonda ABD Başmeni Joe Biden iki ülke ilişkilerinin düzeltilmesinden yana olduğunu söyledi, ama atılan adımlar bunu doğrulamıyor. Rusya yaptırımlara cevap verilecektir, bu kaçınılmaz bir durum ve tüm sorumluluk ABD tarafına aittir. Moskova ile ilişkilerin bozulmasının bedelini ABD’nin ödeyeceğinin farkına varması lazım. Biz birçok kez ABD’yi bunun sonuçları konusunda uyardık.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin