ABD’den Oruç Reis tepkisi: Hesaplı provokasyon!

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Oruç Reis sismik araştırma gemisini çalışmalarına devam etmek üzere yeniden Doğu Akdeniz’e göndermesine tepki gösterdi. Dışişleri açıklamasında Türkiye’nin adımı “hesaplı provokasyon” olarak nitelendirildi.

Açıklamada Yunanistan ile gerilimin yatıştırılması aşamasında atılan bu adımın “esefle karşılandığı” belirtilerek Ankara bölgedeki gerilimi artırmak ve “kasten” Yunanistan ile müzakerelerin yeniden başlamasını zorlaştırmakla suçlandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi bu hesaplı provokasyona son vermeye ve Yunanistan ile istikşafi görüşmelere derhal başlamaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı. Ortagus, “zor kullanma, tehdit, gözdağı ve askeri faaliyetlerin Doğu Akdeniz’deki gerilimi gidermeyeceğini” vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Eylül ayı sonunda Kıbrıs ve Yunanistan’ı ziyaret ederek Doğu Akdeniz’deki anlaşmazlıkta destek mesajı vermişti. Pompeo Yunanistan’ın bölgede ABD için stratejik önemine vurgu yaparak askeri işbirliğini daha da geliştireceklerini vurgulamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin