ABD’den Af Örgütü Yöneticisinin gözaltına alınmasına tepki: Alarm verici

 

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi kurucu ve yöneticilerinden Avukat Taner Kılıç’ın 15 Temmuz sonrası hukuksuz darbe soruşturmaları kapsamından gözaltına alınmasına ABD tepki gösterdi. Washington, Uluslararası Kılıç’ın gözaltına alınmasının derin kaygıya yol açtığını açıkladı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert tarafından yazılı açıklamada, Kılıç’ın gözaltına alınması, “Türkiye’de bir dizi saygın insan hakları savunucusu, gazeteci, akademisyen ve aktivistin gözaltına alınması olayının sonuncusu” ifadesiyle yansıtıldı. Nauert’in açıklamasında, “sıklıkla, yetersiz kanıt ve şeffaflık” ortamında yürütülen bu gözaltıların Türkiye’de “alarm verici eğilim” sergilediği belirtiliyor.

Türkiye’de mevcut anayasanın ve Ankara’nın uluslararası yükümlülüklerinin güvence altına aldığı adil yargılanma süreci ve bireysel hakların öneminin altının çizildiği açıklamada, gözaltı olaylarının “yakından izlendiği” kaydedildi. ABD Dışişleri sözcüsü, önceki bir dizi açıklamalarda da dikkat çekildiği üzere, ‘ifade ve diğer özgürlüklerin ısrarlı bir şekilde kısıtlanmasının, demokratik toplumların temelini aşındırdığı’ görüşünün Türk hükümetine iletildiğini bildirdi.

ABD Dışişleri açıklamasında, sivil toplum kuruluşlarının ve sağlıklı bir sivil toplumun güçlü demokrasilerin ana unsurlarından sayıldığı, Türkiye’nin daha az değil, daha fazla aktif sese sahip olmasından yarar göreceği vurgulanıyor. Nauert ayrıca, Taner Kılıç gibi kişilerin gözaltına alınmasının kamuoyu tartışmasına ve demokrasi kalitesine zarar vereceğini savundu.

İşte o açıklama;

Heather Nauert, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü

Washington, DC – 7 Haziran 2017

“ABD, Uluslararası Af Örgütü Türkiye şubesi yönetim kurulu başkanı Taner Kılıç’ın gözaltına alınmasından derin endişe duymaktadır. Bu gözaltı, Türkiye’de bir dizi saygın insan hakları savunucusu, gazeteci, akademisyen ve aktiviste yönelik gözaltıların son örneğidir. Çoğunlukla yetersiz kanıtla ve şeffaflık gözetmeden yapılan bu gözaltılar, alarm verici bir eğilime işaret etmektedir. Bu vakaları yakından takip etmekteyiz ve Türk anayasasıyla, Türkiye’nin kendi uluslararası taahhütleriyle korunan yargı süreci ve kişisel hakların öneminin altını çiziyoruz. Pek çok vesileyle Türk hükümetine de ifade ettiğimiz gibi, ifade özgürlüğü ve diğer özgürlüklere yönelik ısrarcı kısıtlamalar, demokratik bir toplumun temellerini aşındıracaktır.

Sivil toplum kuruluşları ve sağlam bir sivil toplum, güçlü herhangi bir demokrasinin elzem unsurlarıdır. Türkiye daha az değil, daha fazla etkin sesin ortaya çıkmasından faydalanacaktır. Taner Kılıç benzeri gözaltılar, kamuoyundaki tartışmaları susturmakta ve demokrasinin kalitesine zarar vermektedir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin