ABD’deki vaka sayısı 100 bini geçti; Trump 2,2 trilyon dolarlık paketi onayladı

Vaka sayıları ile Çin’i geçerek Koronavirüs en çok görüldüğü ülke olan ve pandeminin yeni merkezi haline gelen ABD’de sayı her geçen gün artıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ABD’de koronavirüs vakaları son üç günde iki katına çıkarak 101 bin 707 oldu.Şimdiye kadar virüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1.544 oldu.

2,2 trilyon dolarlık teşvik paketine Trump’tan onay

Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip korona virüs (covid-19) salgınıyla mücadele ile salgın nedeniyle zarara uğrayan kişi ve işletmelerin sübvanse edilmesini öngören 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketini onayladı.

ABD Senatosu’nda çarşamba, Temsilciler Meclisi’nde de cuma günü kabul edilen tasarı, en son Başkan Donald Trump’ın masasına geldi. Trump, Oval Ofis’te Başkan Yardımcısı Mike Pence, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in yanı sıra bazı kabine ve kongre üyelerinin katılımıyla düzenlenen törenle söz konusu yasa tasarısını onayladı.

Amerikalılara kredi imkanı sağlanacak, doğrudan ödeme yapılacak

ABD tarihinin en büyük ekonomik destek paketi, Kovid-19’la mücadele kapsamında toplum sağlık merkezleri, klinikler ve huzurevlerinin ihtiyaç duyduğu maske, solunum cihazları ve kişisel koruyucu ekipman tedarikinin yanı sıra ekonomik zarara uğrayan küçük işletmeler ve gelir kaybı yaşayan Amerikan vatandaşlarına kredi imkanı ve doğrudan ödeme yapılmasını öngörüyor.

Bu kapsamda, gelir konusunda belli kriterlerin altında kalan vatandaşlara bir defaya mahsus 1200’er dolar nakit yardım yapılması öngörülürken; küçük ve orta ölçekli işletmelere ise 377 milyar dolarlık teşvik fonu dağıtılması ve öğrencilerin okul borçlarının 30 Eylül’e kadar ertelenmesi isteniyor.

Tasarıda, büyük ölçekli firmalara işçi çıkarmamaları, çalışanların özlük haklarında geriye gitmemeleri veya üretimlerini başka ülkelere kaydırmamaları için 500 milyar dolarlık kaynak sağlanması da öngörülüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin