ABD’deki bir üniversitenin bu yılki mezunlarının eğitim borçlarını o karşılayacak

ABD’de milyarder işadamı Robert F. Smith, Georgia eyaletinin Atlanta kentinde bulunan Morehouse Üniversitesi’nden bu sene mezun olan tüm öğrencilerinin eğitim için aldıkları kredileri üstleneceğini açıkladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, üniversite, öğrencilerin toplam borcunu hesaplayarak Smith’e bildirecek. Mezun olaan 400 öğrencinin masraflarının en az 10 milyon dolar olması bekleniyor.

ABD’nin en önemli hayırseverlerinden Smith, Morehouse Üniversitesi’ne fahri doktora verimek üzere davet edilmişti. Smith törende konuşma yaparken kararını açıklayınca 2019 mezunları ve okulun öğretmenleri büyük tezahüratta bulundu.

Kişisel mal varlığı 5 milyar dolar

56 yaşındaki Smith, 2000 yılında Vista isimli özel sermaye şirketi kurmuş ve yazılım şirketlerine yatırım yapmıştı. Smith’in kişisel mal varlığının bugünkü net değeri 5 milyar dolar.

Smith “Sekiz nesildir bu ülkede bulunan ailem adına, sizin otobüsünüze biraz yakıt koyacağız. 2019 yılı benim sınıfım, ailem öğrencilerin üniversite kredilerini ödemek için bağış yapıyor.” dedi.
Smith konuşması sırasında ayrıca Morehouse Üniversitesi’ne 1,5 milyon dolarlık bağış yapacağını da ekledi.

“Hepimiz ağladık, üstümüzden büyük bir yük kalktı”

AP haber ajansına konuşan 22 yaşındaki Aaron Mitchom eğitimi için bankadan aldığı 200 bin doları geri ödemeyeceğini öğrenince ağladığını açıkladı. “Şoke olmuştum. Kalbim durdu. Hepimiz ağladık. O anda üstümüzden büyük bir yük kalktı” dedi.

Morehouse Üniversitesi başkanı David A. Thomas CNN televizyonuna yaptığı açıklada “Borcunuzu geri ödemek zorunda kaldığınızda dünyada yapacaklarınız sınırlı. Bu bağış onlara hayallerini, tutkularını takip etme özgürlüğü tanıyor” dedi.

Morehouse, geçmişte siyah erkeklerin ağırlıklı olarak gittiği bir üniversiteydi

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin