ABD’dan flaş açıklama: Türkiye’nin Suriye’deki operasyonu desteklemiyoruz

suriye türkiye operasyon ABD

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde kısa süre içerisinde operasyona başlayacağı, ABD’nin operasyonu desteklemeyeceği ve dahil olmayacağı açıklandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, Türkiye’nin uzun süredir dile getirdiği ve an meselesi olduğunu söylediği operasyonun kısa süre içerisinde gerçekleşeceğini belirtti.

Sözcü Grisham’ın açıklamaları AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmesinden kısa süre sonra yapıldı. Her iki liderin Kasım ayında Washington’da bir araya gelebileceği belirtiliyor.

Amerika’nın Suriye’nin kuzeyinde YPG güçleriyle birlikte görev yapan yaklaşık bin askeri bulunuyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün partisinin Ankara Kızılcahamam’daki istişare kampının kapanışında yaptığı değerlendirmelerde “ABD Başkanı Donald Trump ‘Güvenli Bölge’ konusunda bizim söylediğimiz noktaya geldi” demişti.

Öte yandan Suriye’de Fırat’ın doğusuna yönelik hava destekli operasyon ihtimali nedeniyle Türkiye Suriye sınırında günlerdir hareketlilik yaşanıyor.

Ankara’dan ilk yanıt

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından bir açıklama yaparak, “Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde güvenli bölgenin iki amacı vardır: Terör unsurlarını temizleyerek sınırlarımızı güvence altına almak ve mültecilerin güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamak. Türkiye güçlüdür ve kararlıdır” dedi.

Kaynak: Euronews / Ajanslar

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin