ABD, Venezuela krizini BM’ye taşıyor

Venezuela’da iktidar krizi süreken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), konuyu görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) 26 Ocak Cumartesi günü toplantıya çağırdı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise ülkesinin ABD’deki bütün diplomatik personelini çekme kararı aldığını açıkladı.

ABD’nin BM daimi temsilciliğine ait resmi Twitter hesabından paylaşılan mesajda, “Birleşik Devletler, cumartesi günü saat 9.00’da, Venezuela’da devam eden krizi tartışmak için BM Güvenlik Konseyi’nden resmen açık toplantı talebinde bulundu.” ifadeleri yer aldı.

Venezuela’da muhalefetin çoğunlukta olduğu Ulusal Meclis’in Başkanı Juan Guaido, muhalefet konferansında kendini geçici devlet başkanı ilan etmişti. Guaido, ABD, Kanada, Peru, Ekvador, Paraguay, Şili, Brezilya, Arjantin gibi ülkeler tarafından meşru lider olarak tanınmıştı.

Nicolas Maduro ise Karakas’taki Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores’in balkonundan binlerce Venezuelalıya seslenmiş, ABD ile tüm ilişkileri kestiğini ve bu ülkenin diplomatlarına Venezuela’yı terk etmeleri için 72 saat süre tanıdığını açıklamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin