ABD: Türkiye’ye ekonomik yaptırım çok uygun bir seçenek

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi sebebiyle Ankara ile Washington arasında yaşanan gerilim artıyor. ABD’nin S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulayabileceği yönündeki açıklamalarına bir yenisi daha eklendi.

DW Türkçe’din haberine göre, ABD siyasi-askeri ilişkilerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı R. Clarke Cooper, Brüksel’de gazetecilerle yaptığı bir telekonferansta Türkiye’ye ekonomik yaptırımların ‘çok uygun bir seçenek’ olduğunu söyledi.

Cooper: NATO’da görüş ayrılığı yok

Cooper, “Bir çözüm aramanın bugün imkanı var, ancak yaptırım uygulanması da bir hareket şekli ve şu aşamada çok uygun bir seçenek” şeklinde konuştu. Cooper ABD’nin diğer NATO müttefikleri ile Türkiye ile arasındaki anlaşmazlığı çözme konusunu görüştüğünü kaydetti.

Cooper, NATO üyeleri arasında Türkiye konusunda bir görüş ayrılığı olmadığını belirtti ve NATO üyelerinin Türkiye’ye ısrarla başka füze savunma sistemleri önerdiğini de sözlerine ekledi.

Erdoğan: Yaptırımlara ihtimal vermiyorum

Cooper’dan birkaç saat önce İstanbul’da yabancı basın temsilcileri ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayacağına ‘ihtimal vermediğini’ söylemişti. Washington’un yaptırım kararı alması halinde Türkiye’nin de karşı yaptırımlarla cevap vereceğini kaydeden Erdoğan, ayrıca S-400 satın almasının bitmiş bir anlaşma olduğunu tekrar etmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin