ABD: ‘Suudi Arabistan’daki petrol tesislerini vuran füze ve İHA’lar İran’dan kalktı’

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine yapılan İHA saldırısıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. ABD, saldırıda kullanılan insansız hava araçları (İHA) ile füzelerin kalkış noktalarını tam olarak tespit ettiklerini açıkladı.

CBS televizyonuna Washington’dan konuşan üst düzey yetkililer, Cumartesi günü düzenlenen saldırıda 20’yi İHA ve seyir (kruz) füzelerinin kullanıldığını ve bunların İran’ın güneyinde bulunan Basra Körfezi’nin kuzey ucundan fırlatıldığını söyledi. AFP’ye konuşan bir yetkili ise delillerin toplanmakta olduğunu ve gelecek hafta yapılacak olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Avrupalı müttefiklere sunulacağını söyledi.

İran, Washington’un iddialarını yalanlarken, Yemen’deki İran destekli Husi milisleri saldırıyı üstlendi.

Saldırı nedeniyle Suudi Arabistan devlet petrol devi Aramco, günlük üretimini 5,7 milyon varile düşürdüğünü açıkladı. Saldırılar, küresel petrol üretiminin yüzde 5’ini etkiledi.

Mike Pence: Suudi Arabistan’daki saldırıya karşılık vermeye hazırız

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Suudi Arabistan’da petrol tesislerine düzenlenen saldırıyla ilgili olarak ABD ordusunun karşılık vermeye hazır olduğunu söyledi.

Washington’da Heritage Foundation’da konuşan ABD Başkan Yardımcısı Pence “Haftasonu Suudi Arabistan’da bir dizi petrol tesisine düzenlenen sebepsiz saldırıların ardından size söz veriyorum, biz hazırız” dedi. ABD ordusunun “müttefiklerinin çıkarlarını savunmaya hazır olduğunu” söyleyen Pence, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun saldırılara verilecek karşılığı görüşmek üzere Suudi Arabistan’a gittiğini söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin