ABD Savunma Bakanı net konuştu: Ya S-400 ya F-35… Türkiye tercih yapacak!

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alma ısrarı konusunda mesajını yineledi. Türkiye’nin F-35 programına tekrar kabul edilip edilmeyeceği yönündeki soruya, “Bunun için S-400 programından tamamen çıkacaklar ve S-400’leri ülke dışına çıkaracaklar. O zaman bunu değerlendirebiliriz.” dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) ortak basın toplantısı düzenleyen Mark Esper, Ankara’ya şimdiye kadar ki en sert mesajı verdi.

“Türkiye S-400’den geri adım atar veya S-400’leri depoya kaldırırsa onları tekrar F-35 programına alır mısınız?” sorusuna Esper’in cevabı şöyle oldu: “Hayır, bu benim kitabımda yok. Bu konuda hem kamuya açık hem de Türk mevkidaşımla özel açıklamalarımda açık oldum. Ya S-400 ya da F-35’tir, ikisi bir arada veya biri garajda park edilmişken diğeri dışarıda şeklinde değil. Ya biri veya diğeri. Bu noktadayız. Talihsiz bir durum tabii ama dediğim gibi Türkiye uzun dönemli büyük bir ortak ve müttefiktir ve onların bizim dediğimiz yöne doğru geri döneceklerini ve NATO’nun yıllar önce mutabık kaldığı, Sovyet dönemi Rus ekipmanlarını ellerinden çıkarmakla başlayan anlaşma noktasına varacaklarını umuyordum. Ancak farklı bir yöne gidiyorlar gibi görünüyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin