ABD ve Rusya’nın ortaklığında hazırlanan ateşkes başladı

Suriye’deki çatışmaların çözümü için ABD ve Rusya ortaklığında hazırlanan ateşkes planı bugün saat 19.00’da başladı. ABD ile Rusya’nın Suriye’de işbirliği yapması ve bugün Kurban Bayramı’nın başlamasından itibaren ateşkes uygulanmasına yönelik anlaşmayı Suriye hükümeti onayladığını duyurdu. Suriye hükümeti saflarında savaşan İran ve Hizbullah da destek açıkladı. Cihatçı gruplar ise anlaşmaya şüpheyle yaklaştı.

ŞAM’IN BİLGİSİ DAHİLİNDE

Suriye resmi haber ajansı SANA “Suriye hükümeti anlaşmayı onayladı. Halep’te insani sebeplerden çatışmalar kesilecek” duyurusu yaptı. SANA, “Anlaşmanın amaçlarından biri Suriye için gerekli siyasi çözümlere ulaşmak. Anlaşmanın tamamına Suriye hükümetinin bilgisi dahilinde ulaşıldı” dedi.

MUHALİFLER BİHABER

O sırada Ankara-Riyad destekli muhaliflerin Yüksek Müzakere Komitesi’ne henüz anlaşma ulaştırılmamıştı. Anlaşmayı temkinli karşıladığını duyuran Komite, metni ve uygulanma mekanizmalarını inceledikten sonra resmi yanıt vereceklerini söyledi. Halep’teki cihatçılardan Fastakim Kama Umirt grubu liderlerinden Zekeriya Malahifci, Reuters’a “Gruplar ateşkesi ve insani yardımı memnuniyetle karşıladı ama bazı çekincelerimiz var. Rejim uymazsa yaptırımı ne olacak” dedi. Malahifci, grupların anlaşmanın kendilerine haksızlık yaptığı, rejime hizmet ettiği ve kendilerine danışılmadığı şikâyetlerini aktardı.

Anlaşma ABD ile Rusya’nın IŞİD’in yanı sıra Nusra’ya (yeni adıyla Şam’ın Fethi Cephesi) karşı da birlikte mücadele etmesini içeriyor, Nusra’nın kardeş örgütü Ahrar-uş Şam ajanslara anlaşmaya mesafeli olduklarını ve incelediklerini söyledi. Ancak Ahrar sözcüsü Ebu Yusuf el Muhacir’in “Bu ateşkes Esad’ın lehine ve kabul edilemez” dediği iddiaları var. Ahrar ile müttefiklerinin Nusra ile beraber savaşa devam edeceklerini açıklayabileceği ileri sürüldü. ABD’nin eğit-donatından geçip tanksavar füzelerini almış ÖSO’ya bağlı 13. Bölük’ün lideri Ahmed Saud da, “Ateşkesin bizi daha fazla öldürmek için askeri bir kapan olduğu hissine kapılıyorum” diye tweet’ledi.

RUSYA: MUHALİF GRUPLARIN UYMASINI BEKLİYORUZ

Rusya’nın ateşkesi gözlemlemek için insansız hava araçları kullanacağını ifade eden Rusya Genelkurmay Başkanlığı Yetkilisi Korgeneral Sergey Rudskoy, “Rusya-ABD anlaşması uyarınca ateşkes, Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarının tamamında, Moskova saatiyle 17.00’de (TSİ 19.00) uygulamaya konacak” dedi.

Russia Syria
Russia Syria

TERÖRİSTLERE YÖNELİK OPERASYONLARA DEVAM EDECEK’

Rusya’nın ateşkesin uygulanması için hazır olduğunu ve gereken tüm hazırlıkları yaptığını ifade eden Rudskoy, ABD’nin desteklediği tüm muhalif grupların ateşkese uymasının beklendiğini aktardı. Rusya’nın teröristlere yönelik hava operasyonlarının süreceğini kaydeden Rudskoy, şöyle devam etti: “Rus Hava Kuvvetleri, Suriye’deki terör hedeflerine yönelik hava saldırılarına devam edecek. Rus ve ABD’li taraflar, Rusya ve ABD liderliğindeki koalisyonun hedefleri belirlemesi için ortak bir merkez kuracak.”

‘SURİYE ORDUSU OPERASYONLARI DURDURACAK’

IŞİD ve yakın zamanda Fetih el Şam adını alan El Nusra’yla mücadeleyi bırakmayacağını belirten Korgeneral, mücadelenen ‘herhangi bir isim değişikliğinden etkilenmeden’ süreceğini ifade etti. Şam’ın ateşkes anlaşmasına uymayı kabul ettiğini ve Suriye ordusunun operasyonları durduracağını aktaran Rudskoy, “Suriye tarafı anlaşmanın koşullarıyla ilgili bilgilendirildi ve buna katı bir şekilde uymayı kabul ettiler” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN DESTEKLEDİĞİ ÖSO, KÜRTLERLE SAVAŞMAYI BIRAKMALI’

Türkiye tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu’nun Halep’teki Kürt güçlerle çatışmayı durdurması gerektiğine dikkat çeken Rudskoy, “Suriye’nin tamamında çatışmaların sona erdirilmesini öngören Rusya-ABD anlaşması kapsamında Özgür Suriye Ordusu’nun Halep’in kuzey,ndeki Kürt güçlerine yönelik saldırı operasyonlarına son vermesi gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
İRAN: TAKİP SİSTEMİ KURULSUN

İran Dışişleri sözcüsü Behram Kasımi, ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını duyururken, ateşkesin teröristler tarafından suiistimal edilmemesi için takip sistemi kurulmasını istedi. Daha önceki ateşkeslerde teröristlerin sınırlardan geçtiğini, para ve silah alıp daha da güçlendiğini hatırlatan Kasımi, sınırlarda geniş çaplı ve çok sıkı gözetim mekanizması talep etti. Hizbullah, Suriye hükümetinin ateşkes kararına tümüyle uyacağını, ama IŞİD ve Nusra gibi Kaide bağlantılı gruplarla savaşmaya devam edeceğini açıkladı.

suriye ateskes kasimi

Ateşkesten önce hava bombardımanlarında patlama yaşandı. Nusra’nın ele geçirdiği İdlib ile yarısı cihatçıların kontrolündeki Halep’te önceki gün Suriye hükümeti ve Rusya’ya mal edilen hava saldırıları düzenlendi. Muhaliflerin Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre İdlib’de 13’ü kadın, 13’ü çocuk 62 kişi, Halep’te 12’si sivil 30 kişi öldü.

TÜRKİYE’YE BASKI YAPILMALI

Independent gazetesinin Ortadoğu uzmanı Patrick Cockburn, ABD ile Rusya’nın Suriye’de sahadaki vekillerine ve bölgesel dostlarına baskı uygulaması gerektiğini belirtti. Cockburn, Rusya’dan muhaliflere hava saldırılarını ve sivilleri vurmayı kesmesi için Esad’a baskı yapmasını isteyen ABD’nin Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’a baskı yapma kabiliyetinin de önemli olduğunu vurguladı. Bu ülkelerin Nusra ve bağlantılı Selefi cihatçı gruplara yeniden saldırıya geçmeleri için para ve silah vermesinin önlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Ateşkesi memnuniyetle karşıladığını söyleyen Türkiye’nin kuzey Suriye’de gücünü yaymasını sağlayan silahlı grupları zayıflatmasının olası gözükmediğine dikkat çekti. Ateşkesi alkışlayan açıklamalar yapan ülkelerin aslında anlaşmanın başarısız olması için can attığı ve sabote etmek için de ellerinden geleni yapacakları uyarısında bulundu.

RUSYA’NIN DEDİĞİ OLDU

Batı medyası, Obama yönetimi tarafından kabul edilmesi 14 saat alan Suriye anlaşmasını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “diplomatik kazanımı” olarak yorumladı. Fransız haber ajansı AFP, Moskova’nın ayladır Washington’a “cihatçıları gel beraber vuralım” çağrısı yaptığını ama iki ülkenin savaşta zıt tarafları desteklediğini ve Pentagon’un Esad’ı güçlendiren Rus operasyonlarıyla işbirliğinin kendilerine ters düştüğünü söylediğini hatırlattı. Son anlaşma ise Obama yönetiminin Ruslarla askeri koordinasyona boyun eğmesini sağladı. AFP’ye konuşan siyasi analist Fyodor Lukyanov, “Bu, Rusya için başarıdır, çünkü bu anlaşma için çok uzun zaman çalıştılar ve sonunda anlaşmayı imzalattılar” dedi. Lukyanov, “Rusya’nın rejime baskı yapması çağrısı üzerinden Suriye hükümetinin dolaylı yoldan bu anlaşmaya dahil olması, Esad etkeninin var olduğunu ve bu konuda elden bir şey gelmediğini dolaylı yoldan kabul etmektir. Esad’dan kurtulmanın imkansız olduğunun göstergesidir” diye konuştu. Sunday Times gazetesi “Suriye ateşkesi Putin’i Ortadoğu’nun iktidar belirleyicisi yaptı” başlığını attı. Anlaşmaya göre IŞİD ve Nusra’ya ABD ile Rusya’nın birlikte saldırı düzenleyeceğine dikkat çeken ve bundan Pentagon’un rahatsızlığını aktaran gazete, Batı destekli silahlı grupların çoğunun Nusra ile iç içe geçtiğini ve Rusların Amerikan istihbaratıyla onları vurabileceğini belirtti.

 

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin