ABD Meclisi, Erdoğan’a ve Türk yetkililere yönelik yaptırım tasarısını kabul etti

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’nin Suriye’de başlattığı harekat sonrası Türk yetkililer ve savunma sanayii ile ilişkilendirilen bankalara yönelik sunulan yaptırım tasarısını kabul etti.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Demokrat Eliot Engel ve Komisyon’daki Cumhuriyetçilerin lideri Michael McCaul, Türkiye’nin Suriye’de başlattığı askeri operasyonun “sona ermesi için” hazırladıkları yasa tasarı, Komisyon’da kabul edildi. Tasarı, operasyonla ilişkilendirilen Türk yetkililere ve savunma sektörüyle ilişkilendirilen bankalara yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Aynı yasa tasarısında, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasına yönelik yaptırım uygulanması maddesi de yer alıyor.

Tasarı yasalaşırsa Amerikan silahlarının, Suriye’de operasyon yürüten Türk Silahlı Kuvvetleri’ne satışı engellenecek. Engel, “Önerdiğimiz yaptırımlar Erdoğan’ı, uluslararası güvenliğe yönelik bu korkunç yıkımdan sorumlu tutacak. Kongre de Başkan Trump’ın kararının felaket sonuçlarına karşı iki partinin de desteklediği biçimde çalışmaya devam etmelidir” yorumunu yaptı.

McCaul da Türkiye’nin askeri operasyonunun “sivil ölümlere yol açtığını ve IŞİD’in yeniden doğuşuna yol açarak küresel güvenliği tehdit ettiğini” söyledi. Önceliklerini “IŞİD tutuklularının Suriye’deki cezaevlerinde tutularak ABD’ye tehdit olmasını engellemek” olarak açıkladı

ABD Temsilciler Meclisi, Suriye’den Amerikan askerini çekme kararına karşı olan yasa tasarısını onayladı

Diğer yandan Temsilciler Meclisi, bugün yapılan oylamada Suriye’den Amerikan askerini çekme kararına karşı olan yasa tasarısını onayladı. Tasarı 60’a karşı 354 oyla kabul edildi. Tasarıya göre, askerlerin geri çekilmesi Suriye, İran ve Rusya da dahil olmak üzere ABD’nin rakiplerine fayda sağlıyor. Türkiye’yi Suriye’nin kuzeyinde başlatılan askeri harekâtı “derhal durdurmaya” çağıran tasarı, ‘Suriyeli Kürtlerin desteklenmesi gerektiğini’ ön görüyor.


Trump: PKK, terör açısından muhtemelen IŞİD’den daha kötü

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’deki duruma ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Trump, ”PKK, terör bakımından ve terör tehdidi olarak, pek çok yönden muhtemelen IŞİD’den daha kötü” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’deki duruma ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Trump, ”PKK, ki Kürtlerin bir parçası, bildiğiniz gibi, terör bakımından ve terör tehdidi olarak, pek çok yönden muhtemelen IŞİD’den daha kötü” ifadelerini kullandı.

Trump’ın açıklamaları şu şekilde:

”Rusya, Kürtleri korumaya yardım ederse, bu kötü değil iyi bir şey.

Erdoğan’ın Suriye’ye taaruz başlatma kararı beni şaşırtmadı çünkü bunu uzun zamandır yapmak istiyordu. Uzun zamandır Suriye sınırına asker yığıyordu.

Erdoğan’a Suriye’yi işgal etmesi için ‘yeşil ışık’ yakmadım.’

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin