ABD Meclis Komite Başkanı: Türkiye’de Terörist Yönelimli bir Hükümet mi, Demokratik Gelecek mi Oylanacak

Amerikan Temsilciler Meclisi’nin Alt komitelerinden biri olan ‘Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler’ isimli komitede ”Türkiye’nin Demokrasisi Tehlike Karşısında” başlıklı bir toplantı yapıldı.

Cumhuriyetçi Partili ve Başkan Donald Trump’a en yakın Meclis üyelerinden biri olarak tanınan  Komitenin başkanı Dana Rohrabacher çarpıcı açıklamalar yaptı. Washington Hattı’nın haberine göre, yaklaşık bir saatlik toplantıyı kapatırkeken Rohrabacher  şunları söyledi: ”Türk halkı merkezi, sert birgücün özgürlüklerini kontrol etmesi ile daha rahat rahat, özgürlüğü (seçmeyi) oyluyor. Onlar (oyverenler) basın ve muhalifler üzerindeki bu inanılmaz baskıyı görmezden gelmemeliler. Soğuk Savaş döneminde Türk halkı hep bizim dostumuzdu ve her zaman için onlara güvenebilirdik. Kore’de savaştık. Şu anda Türk halkı sandıklara göre şuna karar verecekler: Batı ve ABD’ye dost mu olup, bir demokrat geleceğe mi sahip olacaklar yoksa radikal yönelimli, İslami yönelimli, terörist yönelimli bir hükümeti mi seçeceğini oylayacak. Biz Türk halkının yanındayız. Umut ederim bizim ricalarımızı dinlerler ve dost kalırız. Sandığı gidip, uzun süren ve hem Amerikan halkına hem de Türk halkına çok iyiliği dokunmuş bu dostluğu iptal etmezler..”

Rochrabacher’in ismi daha önce Dışişleri Bakanlığı için ismi adaylar arasında geçmişti.

Rohrabacher Meclis’teki bu toplantıdan sadece bir gün önce Beyaz Saray’a giderek Trump ile özel bir görüşme de yapmıştı. Türkiye ve Erdoğan liderliği için söylediği sözlerin Trump ile özel bir görüşme yaptığının üzerinden 24 saat geçmeden gelmesi dikkat çekti.

Komite üyelerinin tamamı Erdoğan’ı eleştirirken ‘Türkiye’yi otoriter bir yönetime getirdiği, demokrat olmadığı’ değerlendirmelerinde bulundu.

 

Toplantıya Türkiye ve Kürt konuları uzmanı David Philips, HDP’nin ABD temsilcisi Mehmet Yüksel, Saraya yakınlığı ile bilinen Turkish Heritage Organization’ın başkanı Ali Çınar ve ABD Dışişlerinin eski çalışanı ve Atlantic Council çalışanı Naz Durakoğlu uzman olarak katıldı.

Komite toplantısına katılan Meclis Üyelerinin çok ağır Türkiye eleştirileri gündeme damgasını vurdu.

David Philips: IŞİD’den bahseden hapse garantiler

Kongre üyesi Komite üyesi Sherman, ”Erdoğan demokrat bir lider değil’ derken, uzmanlardan Philips, Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak aracılığı ile IŞİD’in petrollerinin satılmasına aracılık yaptığı ve günlük 3 milyon dolar kadar paranın IŞİD’e kazandırılmasına yol açtığını iddia ederken, Philips, basın özgürlüklerine konan baskılardan da uzun uzun bahsetti. Philips, Türkiye’de IŞİD’in faaliyetlerinden bahseden herkesin hapsi garantilediğini kaydetti.

Mehmet Yüksel: Kürtlere ağır çekim bir soykırım uygulanıyor

HDP’nin ABD temsilcisi Mehmet Yüksel de önce açlık grevlerinden ve HDP’ye yapılan saldırılardan bahsetti. Güneydoğudaki yıkıma dikkat çekerek, Kürtlere yönelen şiddeti ”ağır çekim bir soykırım” olarak niteledi. Yüksel, Türkiye’nin polarize olduğunu söylerken, AKP’nin kendi taraftarlarını silahlandırdığını da ekledi. Yüksel Cizre’nin uğradığı saldırılardan, yüzlerce kişinin ölmesinden ve bodrumda hayatını kaybedenlerden bahsetti.  Çatışma ve operasyonlarda 2 binden fazla insanın öldüğünü söyleyen Yüksel, insan hakları ve kanunların tamamen ortadan kaldırıldığını kaydetti.

THO Başkanı Ali Çınar: Teröristlikten Gazetecilikten Değil!

ABD’de uzun yıllar dernekçilik yapmış Çınar, AKP hükümetinin savunma ekibi olarak görev yaptı. Gazetecilerin hapise atılmasının aslında gazetecilik değil yaptıkları terör bağlantılı işlerden dolayı olduğunu iddia etti. AKP’nin karnesini savunma gayretine girdi. Birçok kez sözleri Komite başkanı tarafından gülümseme ile kesildi. Kapatılan yüzlerce gazetenin ‘terör propagandası’ yaptığı için yapıldığını ileri sürdü.

Naz Durakoğlu: ABD Türkiye ile Açık Konuşmalı

Durakoğlu referendumun Rakka operasyonunu, enerji problemlerini ve Kıbrıs meselelerini etkileyebileceğini kaydetti. Durakoğlu önce referendumun dış politikaya olası etkilerinden bahsederken, sonrasında referendumda anayasa değişikliklerinin kabul edilmesi halinde bunun demokratik değerleri güçlendirmesi adına pek bir işaret taşımadığını kaydetti. ABD’nin ‘açık sözlülükle’ Türkiye ile diyolag yoluna gitmesi gerektiğinin üstüne bastı.

amerikan komitesi.jpeg

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin