ABD, İran Dışişleri Bakanı Zarif’e vize vermedi

ABD yönetimi, New York’ta yapılacak Birleşmiş Milletler toplantısına katılmak isteyen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’e vize vermedi.

İranlı komutan Kasım Süleymani’nin Irak’ta öldürülmesinin ardından New York’ta yapılacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında konuşma yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne vize başvurusunda bulunduğunu belirten Zarif, başvurusunun kabul edilmediğini açıkladı.

Bir Amerikan televizyon kanalında konuşan Zarif, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun talebinin zamanında yerine getirilemeyeceğini bildirdiğini söyledi. Adının gizli tutulması kaydıyla açıklama yapan bir Amerikalı yetkili vize işleminin zamanında tamamlanamayacağı bilgisini doğruladı ancak vizelerle ilgili gizlilik yasası doğrultusunda daha fazla bilginin paylaşılamayacağını belirtti.

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen ‘Tahran Diyaloğu: 23. Uluslararası Körfez Konferansı’ sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Zarif, Pompeo’ya yüklendi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun yanlış analiz ve raporlarla ülkesini tuzağa düşürdüğünü savunan Zarif “ABD neden korkuyor? Bana vize verilmemesi ABD yönetimi ve Trump hükümetinin iflası demektir. Pompeo, kişisel kini nedeniyle ABD’nin Batı Asya’daki sonunun başlangıcına yol açtı” dedi, ABD’nin bölge halkının duygularını yaraladığını belirten Zarif, Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin cevapsız kalmayacağını yineledi. “Komutanımızı öldürmesi nedeniyle uygun gördüğümüz yerde ve zamanda münasip gördüğümüz şekilde ABD’ye yanıt verilecektir. Ne zaman, nerede ve nasıl yanıt vereceğimizi ABD’nin tayin etmesine izin vermeyeceğiz. ABD’nin heyecanıyla karar almayız” şeklinde konuşan Zarif, ABD’nin bölgeden kesinlikle çıkacağını da sözlerine ekledi.

Pompeo: ‘Süleymani Bağdat’a Diplomatik Misyon İçin Gitmedi’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise ABD’nin Bağdat’ta drone’la düzenlediği bir hava saldırısında öldürülen İranlı general Kasım Süleymani’nin, Irak’a barışa yönelik bir diplomatik misyon için gittiği iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Pompeo Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu yanıtlarken, Süleymani için alaylı bir dil kullanarak, “Tarihte, bu nazik beyefendi, bu çok düzen yanlısı diplomatın, Kasım Süleymani’nin Bağdat’a bir barış misyonu için gittiğini uzaktan yakından gösterecek bir işaret var mı? Bunun doğru olmadığını biliyoruz” diye konuştu.

Mike Pompeo, Süleymani’nin gerilimleri düşürmeye yönelik bir diplomatik misyon için gittiği iddiasını “İran propagandası” ve “kökten düzmece” olarak niteledi.

Basın toplantısında Pompeo’ya Başkan Donald Trump’ın İran’ın misilleme yapması halinde bu ülkedeki kültürel ve tarihi yerleri de hedef alabilecekleri açıklaması da soruldu.

Pompeo, ABD’nin tüm hedeflerinin değerlendirmeden geçirildiğini, bu hedeflere yönelik olası tüm adımların uluslararası savaş yasalarına uygun olarak atılacağını vurguladı.

Amerikalı bakan, Süleymani’nin öldürüldüğü saldırının da öncesinde hukuki boyutları açısından değerlendirildiğine emin olduğunu kaydetti.

Pompeo, İran’ın başka bir “kötü seçim” yapması halinde Başkan Trump’ın geçen hafta olduğu gibi kararlı ve ciddi bir karşılık vereceğini de belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı, İran’ı Afganistan’daki barış çabalarını baltalamaya çalışmakla da suçladı. Pompeo, “İran, bölgesel ve uluslararası çapta barışa yönelik uzlaşıya katılmayı reddetti ve uzun süredir devam ettirdiği küresel çabaları kapsamında oradaki militan grupları da destekleyerek barış sürecini baltalamak için aktif biçimde çalışıyor” diye konuştu.

Pompeo’ya, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’e New York’ta bu hafta düzenlenecek BM toplantısına katılması için vize vermediği haberleri de soruldu. Zarif kendisine vize verilmediğini CBS’e verdiği mülakatta açıklamıştı. Amerikalı bir yetkili, Zarif’in seyahati için vize başvurusunu değerlendirecek zaman olmadığını belirtti ancak talebin resmen reddedilip reddedilmediği hususu net değil.

Dışişleri Bakanlığı, vize süreçlerinin gizliliği gerekçesiyle konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, Pompeo da “ABD’ye seyahat edenlerin vize meseleleriyle ilgili yorum yapmıyoruz. Sadece şunu söyleyebilirim: BM kuralları altındaki yükümlülüklerimize her zaman uyarız ve hem bu spesifik örnekte hem de daha genel ölçekte bunu yapmayı sürdüreceğiz” mesajını verdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin