ABD, İran Devrim Muhafızları’nı yaptırım listesine aldı

ABD, İran Devrim Muhafızları’nı (IRGC) yaptırım listesine aldı. ABD Başkanı Donald Trump, “İran, teröre destek vermeye devam ediyor ve buna karşı adımlar atıyoruz” ifadesini kullandı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Trump’ın sözleri İran’a lanet okumak” dedi.

ABD Başkanı Trump, yeni İran stratejisini canlı yayında açıkladı. Trump İran’ın fanatik bir rejimin kontrolü altında olduğunu söyledi, İran Devrim Muhafızları’na yaptırım uygulaması için Hazine’ye yetki verdi. ABD Başkanı, İran’ın dünyaya ölüm, yıkım ve kaos yaydığını ve “teröre en fazla destek veren” ülkelerden biri olduğunu belirtti. Trump ayrıca, İran’ın “terörü destekleme” tutumunu yeniden değerlendirene kadar yeni önlemlerin alınacağını belirtti.

İran’dan daha erken saatlerde yapılan açıklamada Devrim Muhafızları da dahil olmak üzere askeri gücüne yönelik her türlü eyleme karşılık verileceği belirtildi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bahram Kasımi, Devrim Muhafızları’nın ülkenin güvenliğini sağladığını ve onlara karşı atılacak her adıma “güçlü ve uygun bir şekilde karşılık” verileceğini belirtti.

Zarrab ve Devrim muhafızları

ABD’de hala tutuklu bulunan 17-25 Aralık’ın bir numaralı şüphelisi Reza Zarrab’ın İran’a yönelik ambargoyu delmesinden en çok yararlananlardan biri Devrim Muhafızları’ydı.

Devrim Muhafızları: İran’ın elit güvenlik gücü

İran’ın elit güvenlik gücü Devrim Muhafızları, İslam Cumhuriyeti’nin temel direği ve tartışmalı nükleer programını ardındaki itici güç olarak biliniyor. Devrim Muhafızları, İslam Devrimi’nden sonra yeni düzeni iç ve dış tehditlere karşı korumak amacıyla doğrudan doğruya devrimin lideri ve ilk dini lider Ayetullah Ruhullah Humeyni’ye bağlı bir örgüt olarak kurulmuştu. Bünyesinde, 300 binden fazla askerden oluşan düzenli bir ordu, yüz binlerce gönüllünün bulunduğu Besiç milisleri, kara, hava ve deniz kuvvetleri ile füze birimi de yer alıyor.

İslami düzeninin koruyucusu olarak siyasette de önemli rol oynayan Devrim Muhafızları, İran ekonomisinin ithalat-ihracat, petrol ve doğalgaz, ulaştırma ve inşaat gibi en önde gelen sektörlerinde büyük ağırlığa sahip. Devrim Muhafızları’nın sahibi olduğu şirketlerin çok sayıda kamu ihalesi kazandığı ve birçok büyük projeyi hayata geçirdiği belirtiliyor. Ayrıca, yasa dışı yollardan İran’a sokulan malların karaborsada satışının denetimini de elinde tuttuğu öne sürülen iddialar arasında yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin