ABD, Erdoğan’ı 3 günde yalanladı: YPG’nin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile işbirliğini sürdüreceğiz!

Pentagon’dan Suriye ile ilgili yapılan açıklamada, “İçinde YPG’nin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile işbirliğini sürdüreceğiz” denildi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada “PYD’nin de içinde olduğu SDG ile işbirliğimiz sürecek. SDG’ye verilen silahlar sınırlı. Kürt ortaklarımıza askeri destek gözden geçiriliyor” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu açıklamada üç gün önce AKP Lideri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD başkanı Trump ile görüşmüştü. Bu görüşmeye ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanı Trump ile görüştü, ABD artık YPG’ye silah vermeyecek” açıklaması yapmıştı. Hatta Çavuşoğlu bu konudaki bir sonuya, “Sayın Trump da net bir şekilde talimat verdiğini bundan sonra YPG’ye silah verilmeyeceğini esasen bu saçmalığa daha önceden son verilmesi gerektiğini net bir şekilde söylemiştir.” ifadesini kullanmıştı.

Çavuşoğlu şöyle konuşmuştu:

“Özelikle Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duymayan grupların da bu kongrede yer almayacağını net bir şekilde belirttik. Kimlerin katılacağını da 3 ülke birlikte istişare edecek karar verecek. YPG’nin böyle bir oluşumda yer almaması gerektiği çok net bir şekilde Trump’a da iletmişlerdir.

Bizim Amerika ile ilişkilerimizin olumsuz anlamdaki en çok konulardan birisi ise FETÖ ile diğer konuların yanında ABD’nin YPG’ye vermiş olduğu silahlardır. En son bazı zırhlı araçların da verildiğini gördük. Sayın Cumhurbaşkanımız, bu rahatsızlığını bir kez daha sayın Trump’a iletmiştir.Sayın Trump da net bir şekilde talimat verdiğini bundan sonra YPG’ye silah verilmeyeceğini esasen bu saçmalığa daha önceden son verilmesi gerektiğini net bir şekilde söylemiştir.

Konuşmanın ileriki aşamalarında bir kere daha bu sözünü teyit etmiştir. Net bir şekilde generallere ve ulusal güvenlik danışmanına talimat verdiğini ve bundan sonra herhangi bir silahın verilmeyeceğini Trump sayın Cumhurbaşkanımıza net bir şekilde söylemiştir.”

 

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin