ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Kaşıkçı için Türkiye’ye geliyor; Suudiler cinayeti kabul etmeye hazırlanıyor

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Suudi Arabistan’ın ardından Türkiye’ye gelecek. Washington Post yazarı Gazeteci Cemal  Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan İstanbul Başkansolosluğu’na gittikten sonra haber alınamamış, gazeteci arkadaşlarının açıklamalarıyla Kaşıkçı’nın vahşi şekilde öldürüldüğü iddia edilmişti.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, bir haftadan uzun süredir kayıp olan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbetinin belirlenmesi için İstanbul’a FBI uzmanlarından oluşan bir ekip yollamaya hazır olduklarını söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ‘nun da Cemal Kaşıkçı soruşturmasıyla ilgili olarak  Suudi Arabistan’ın ardından Türkiye’ye geleceği öğrenildi.

TRUMP GÖREVLENDİRDİ

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada da  “Dışişleri Bakanımı, Kral Selman ile görüşmesi için derhal Suudi Arabistan’a gönderiyorum” demişti.

ABD Başkanı Trump resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ” Suudi Arabistan vatandaşına ne olduğu konusunda bir bilgisi olmadığını söyleyen Suudi Arabistan  Kralı ile yeni konuştum. Kral bana Türkiye ile yakın olarak çalıştıklarını söyledi. Dışişleri Bakanı’nı Kral ile görüşmesi için hemen gönderiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

‘KAŞIKÇI SORGU SIRASINDA YANLIŞLIKLA ÖLDÜRÜLDÜ’ İDDİASI

Öte yandan CNN International’ın iki ayrı kaynağa dayandırdığı habere göre, Suudiler gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta sorgudayken öldüğüne dair bir rapor hazırlayacak.

Reuters Haber Ajansı’nın da CNN’e dayandırarak aktardığı İddiaya göre söz konusu raporda, Cemal Kaşıkçı’nın kaçırılmasının amaçlandığı ancak sorgu sırasında işlerin ters gittiği, Kaşıkçı’nın bu yüzden öldüğü açıklanacak.

CNN’in haberine göre Suudiler tarafından hazırlanan raporda, sürecin şeffaf şekilde ve tam yetkiyle yapılmadığını belirtecek ve olayla ilgili bir disiplin soruşturması açıldığını duyuracak.

Bir başka kaynağın ise raporun hala hazırlanmakta olduğunu ve değişikliklerin olabileceğini vurguladığı aktarıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin