ABD Büyükelçiliği’nden ‘Osman Kavala’ mesajı: Derhal serbest bırakılmalı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ve Türkiye’deki konsoloslukları, “Osman Kavala’nın Dört Yıldır Tutuklu Bulunmasına İlişkin Açıklama” başlığıyla ortak bir mesaj paylaştı. Açıklamada Kavala davasının sürekli geciktirilmesinin demokrasi ve hukuk devleti ilkelerine gölge düşürdüğü belirtildi.

Almanya, ABD, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Türkiye’deki büyükelçiliklerinin davanın adil ve hızlı sonuçlandırılması gerektiği görüşünde oldukları vurgulandı.

10 büyükelçi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Diğer yandan açıklamadan sonra 10 ülkenin Ankara’daki büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Osman Kavala’nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir. Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz.”

SÜLEYMAN SOYLU: KABUL EDİLEMEZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, söz konusu çağrıya Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu savunarak tepki gösterdi. Soylu, “Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, hukuk devletidir. Büyükelçilerin yürüyen bir davada yargıya tavsiye ve telkinde bulunması kabul edilemez. Tavsiye ve telkininiz, hukuk ve demokrasi anlayışınıza gölge düşürmektedir.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin