ABD, ‘bunlar delil değil’ diyerek 8 defa reddetmişti: “AKP bu sefer 3 partiyi yanına alarak Gülen’i istedi”

15 Temmuz sonrası ABD’de bulunan Fethullah Gülen’in iadesi için yaptığı 8 başvuru da ‘bunlar delil değil’ diyerek reddedilen AKP iktidarı, bu sefer de Meclis’teki 3 parti ile birlikte harekete geçti. Meclis’te bulunan AKP, CHP, MHP ve İyi Parti, Gülen’in Türkiye’ye bir an önce iade edilmesi için ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, AKP iktidarının Gülen Hareketi’ni dünyada karalamak için izlediği, “İslam ülkelerini Hıristiyanlaştırıyorlar; batı ülkelerinde ise ‘DEAŞ ve El Kaide’ taktiklerini uyguluyorlar’ safsatası gündeme getirildi. Muhatap ABD olunca açıklamada da ‘DEAŞ ve El Kaide gibiler’ iddiasına yer verildi.

Ortak açıklamada şu ana kadar ABD’ye hiçbir hukuki delil sunulmaması gündeme getirilmedi. Sadece, “ABD makamlarının harekete geçmemesi, Türkiye ve ABD arasındaki güven ilişkisini olumsuz etkilemektedir. Bunun Türk toplumunda yol açtığı büyük tepkiyi TBMM’de grubu bulunan 4 parti olarak paylaşmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

8 BAŞVURUDA DA HAVUZ GAZETELERİNİN İFTİRA HABERLERİ DELİL OLARAK SUNULDU

AKP iktidarı 15 Temmuz sonrası Fethullah Gülen’in ABD’den iadesi için 8 ayrı talepte bulundu. Fakat 8. başvuru da aynı gerekçe ile ‘bunlar delil değil’ denilerek reddedilmişti. Ayrıca AKP iktidarı tarafından somut delil sunulamaması üzerine bir ABD heyeti Türkiye’ye gelerek, “Delil nedir ve ne değildir?’ dersi vermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin