ABD, BMGK’yi İran konusunda acil toplantıya çağırdı

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni İran konusunda acil toplantıya çağırdı.

ABD Başkanı Donald Trump, New York Times gazetesinin “Dün İran’a yönelik bir hava saldırısına onay verdiği, ancak bir süre sonra bu kararından vazgeçtiği” ile ilgili haberini de doğruladı. Trump, “Dün akşam İran’ı vuracaktık, 150 kişinin ölebileceğini öğrenince vazgeçtim” şeklinde çıkan haberleri doğruladı. Bu gelişmenin ardından ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) İran konusunda acil toplantıya çağırdı.

Trump, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda İran’ın ABD’ye ait bir insansız hava aracını vurmasının ardından üç farklı noktadan İran’ı vurmaya hazır olduklarını ancak daha sonra 150 kişinin ölebileceğini öğrenince saldırıya verdiği onayı geri çektiğini açıkladı. Trump, 150 kişinin ölmesinin bir İHA’nın düşürülmesine denk olmadığını söyleyerek saldırıdan 10 dakika önce generalleri durdurduğunu ifade etti.

Trump, “dünyanın en iyi ordusu” olarak nitelendirdiği ABD ordusunun gerektiğinde saldırmaya müsait olduğunu vurgulayarak “İran’ın asla nükleer silahları olmayacağını” ifade etti.

ABD başkanı İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesiyle ilgili olarak da Barack Obama döneminde yapılan anlaşmanın İran’a çok para kazandırdığını ve nükleer silaha sahip olma yolunu açtığını söyledi. Trump, İran’ın başkanlığa ilk geldiğinde Orta Doğu’da çok problem yarattığını, ancak şimdi “iflas ettiklerini” iddia etti.

İran, dün erken saatlerde ABD’ye ait bir İHA’yı “hava sahasını işgal ettiği” gerekçesiyle düşürmüştü. ABD, İHA’nın uluslararası hava sahasında bulunduğunu ve buna rağmen vurulduğunu iddia etmişti. Trump yaptığı açıklamalarla ABD’nin bu iddiasını yineledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin