ABD Başkan yardımcısı Mike Pence canlı yayında aşı oldu

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, canlı TV yayınında Koronavirüsü aşısı yaptırdı. Amerika’da Korona aşısı olan en üst düzey devlet yetkilisi olan Pence, halkın bir bölümünün aşı olma konusunda tedirginlik göstermesi nedeniyle böyle bir karar aldı.

Pence ile birlikte eşi Karen Pence ve ABD Kamu Sağlığı Dairesi Başkanı Jerome Adams da Washington yakınlarındaki Walter Reed askeri hastanesinde kameralar önünde aşı yaptırdı.

Pence, Korona aşısını “tıbbi bir mucize” olarak niteledi. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell da birkaç gün içinde aşı yaptıracaklarını açıkladı. Amerika’nın seçilmiş başkanı Joe Biden’ın ise gelecek hafta Korona aşısı yaptırması bekleniyor. Ekim ayında Corona enfeksiyonu nedeniyle tedavi gören ABD Başkanı Donald Trump aşı olup olmayacağına ilişkin Beyaz Saray’dan açıklama yapılmadı.

ABD’de Pfizer ve BioNTech şirketleri tarafından üretilen aşının dağıtımına başlandı. Moderna aşısının ise FDA tarafından Cuma günü onaylanması bekleniyor. Aşı onay alır almaz ülke genelinde dağıtımına başlanacak.

ABD’de Johns Hopkins Üniversitesi’nin son verilerine göre dünya genelinde 75 milyondan fazla kişi salgına yakalanmış durumda. Bu vakaların 17,2 milyonu ABD’de bulunuyor. ABD’de 310 bin 782 kişi de salgın yüzünden hayatını kaybetti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin