ABD, Afganistan’ı en çok 2019’da bombaladı!

HABER | YÜKSEL DURGUT

Amerikan savaş uçakları 2019 yılında Afganistan’a son on yılın en fazla bombasını attı. Kaynak, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait. Geçen sene Washington ile Taliban arasındaki barış görüşmelerinin nihai sonuca varmamasının sebebinin de bu saldırılar olduğu ifade ediliyor.

11 Eylül 2001 saldırılarının ardından ABD Afganistan’a çok büyük bir çıkarma yapmış ve büyük askeri hareketlilik yaşanmıştı. ABD Hava Kuvvetleri merkez komutanlığı tarafından yayınlanan rakamlarda, Obama 2009’da göreve geldikten sonra 4 bin 147 bomba atıldığı belirtildi. Geçen yıl ki artışa dikkat çekilen rapora göre, sadece 2019 yılında bu ülkeye 7 bin 423 ayrı mühimmat bırakıldı.

Donald Trump 2016 yılında seçildiğinde ABD, Afganistan’da sivil kayıpları önlemek amacıyla kara harekatlarına son vererek, hava saldırılarını artırdı. Ancak BM ve insan hakları savunucuları, ülke genelindeki hava saldırılarının artmasının sivil kayıplarda önemli bir yükselişe neden olduğu endişelerini dile getirmeye başladı.

BM, geçtiğimiz yıl ABD’nin de dahil olduğu hükümet yanlısı güçlerin 2019’un ilk yarısında bir önceki yıla göre yüzde 31 artışla 717 sivili öldürdüğünü bildirdi. Raporda, ölümlerin çoğunun ABD ve Afgan hava saldırılarından kaynaklandığı belirtildi.

ABD birliklerinin Afganistan’dan ayrılacağını açıklanması ile saldırıların arttığı kaydediliyor.

Taliban’ın Ocak ayının sonuna kadar Washington ile geri çekilme anlaşması yapmaya zorlandığını ve askeri operasyonları anlaşma imzalanmadan arttırdığı vurgulanıyor.

ABD ve Taliban bir yıldır barış anlaşması konusunda masada müzakerelerini sürdürüyor. Ancak Trump’ın Eylül 2019’da süreci “ölü” ilan etmesi ile görüşmeler sekteye uğramıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin