‘Hiç kimse bu eziyeti çocuklara çektiremez’

2 milyon 607 bin 903 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) tüm oturumları tamamlanırken soruların zorluk-kolaylık derecesi tartışılmaya başlandı. Matematik öğretmenlerinin bile bazılarını çözemediği sorulara en sert yorum ise Abbas Güçlü’den geldi.

Sosyal medyada paylaşımda bulunan Abbas Güçlü hem ÖSYM’ye hem de MEB’e tepki gösterdi. Pandemi nedeniyle okullarda eğitim olmamasına rağmen sınava giren milyonlarca öğrenciye verilen eğitim ile sınavda çıkan soruların birbiriyle örtüşmediğine dikkat çeken Güçlü, ‘‘Çocuklarımız ve onların karşısında eriyip biten velilerimize, bu eziyeti çektirmeye hiç kimsenin hakkı yok.’’ dedi.

Abbas Güçlü Twitte hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti: “Matematik yine ezdi geçti. ÖSYM ne yapmaya çalışıyor? Verilen eğitimle sorulan sorular ne kadar örtüşüyor? Bu yıl hem eğitim yoktu hem de ek süre. Çocuklarımız ve onların karşısında eriyip biten velilerimize, bu eziyeti çektirmeye hiç kimsenin hakkı yok. Başarısız olan MEB ve ÖSYM’dir.”

“MATEMATİK ORTALAMASI DİBE VURURSA HİÇ ŞAŞIRTICI OLMAZ”

Matematiğin en zorlayıcı alan olduğunu belirten Güçlü “Hem LGS hem de YKS’de matematik ortalaması dibe vurursa, hiç şaşırtıcı olmaz. Puanlar değişir ama Türkiye sıralaması çok değişmez çünkü herkes aynı durumda. Sıralamanızı görmeden boşuna üzülmeyin. Geçen yılın ortalama, standart sapmasına göre yapılan puan hesabı da yanıltıcı olabilir” ifadelerini kullandı.

ÖSYM takvimine göre YKS sonuçları, 4 Ağustos 2021’de açıklanacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin