AB ‘sınır güvenliği’ için olağanüstü toplandı; 9 maddelik bildiri yayınlandı

HABER | ERSAN AY, BRÜKSEL TR724

Avrupa Birliği (AB) İçişleri Bakanları, Afganistan’dan gelebilecek göç dalgasına karşı sınırlarını koruyacaklarını açıkladı. Problemin çözümü için bölgesel aktörleri, komşu ve transit ülkeleri adres gösterdiler.

AB İçişleri Bakanları, Afganistan’da yaşanan krizin ardından olası büyük bir göç dalgasının önüne geçebilmek için ortak bir strateji belirlemek amacıyla Brüksel’de bir araya geldi. Afganistan’dan gelebilecek olası kontrolsüz göçmen dalgası, AB’nin güvenliği ve Afganistan’ı terk eden insanların korunması gündemiyle olağanüstü toplanan Avrupa Konseyi 9 maddelik bildiri yayınlandı.

TAHLİYELER SÜRECEK

AB vatandaşlarının, AB ile iş birliği içinde olan Afganların ve ailelerinin tahliyelerinin öncelikli olarak yapıldığı ve yapılmaya devam edileceği, hala Afganistan’da olan risk altındaki kişilere çözüm üretebilmek için ise yoğun çalışmaların sürdüğü bildirildi.

BÖLGENİN İNSANİ YARDIMDAN MAHRUM KALMAMASI ACİL ÖNCELİK

AB, bölgedeki kadın ve çocuklar başta olmak üzere yardıma ihtiyaç duyanların insani yardıma ulaşabilmeleri için Birleşmiş Milletler (BM), BM kurumları ve uluslararası ortaklarla koordineli çalışmaya devam edecek. AB’nin ve üye ülkelerin uluslararası kuruluşlara mali desteği artırılacak.

AB GÖÇMENLER KONUSUNDA TOPU 3. ÜLKELERE ATTI

AB olası göçmen dalgası tehlikesine karşın bölgedeki ülkelerle çalışılacağını, komşu ve transit ülkelerin destekleneceklerini açıkladı. AB üyesi ülkelerin Afgan mültecilere ev sahipliği yapması ise gönüllülük esasına bağlandı. Avrupa İçişleri Komiseri Johansson önceki günlerde yapmış olduğu açıklamada Afgan mültecilerin AB sınırlarına gelmesinin beklenmemesi gerektiğini, çok daha öncesinde müdahale etmek zorunda olduklarını söylemiş ve finansal yardımı işaret etmişti. Yapılan bildiride AB’nin olası bir göç dalgasında sınırlarını düzensiz göçe kapatacağı mesajı verildi. AB, Afgan mültecilere ev sahipliği yapacak 3. ülkelere parasal yardım konusunda ise üstüne düşeni yapmaya hazır.

GEREKLİ DERSLER ALINDI

Bildiride, AB’nin geçmişten alınan derslere dayanarak, büyük ölçekli kontrolsüz yasadışı göç hareketine tekrar izin vermeyeceği ve bunun için ortak hareket edileceği, koordineli ve düzenli bir strateji belirleneceği vurgulandı. Afganistan’ın komşuları başta olmak üzere bölgedeki diğer ülkelerin ihtiyaç sahiplerine yeterli korumayı sağlayabilmeleri için AB’nin desteklerini artıracağı açıklandı. Afgan göçmenlerin Avrupa’ya tehlikeli ve yasadışı bir şekilde göç etmelerinin teşvik edilmemesi gerektiği ifade edildi.

TALİBAN TERÖRİZM İLE BAĞINI KOPARMALI

AB, Taliban rejiminin uluslararası terörizmle tüm bağlarını koparması ve Afganistan’ın bir kez daha teröristler ve organize suç örgütleri için sığınak haline dönüşmemesi için her türlü çabayı gösterecek. AB, Afganistan’daki yeni durumun Avrupa ülkeleri ve AB vatandaşları için yeni güvenlik tehditlerine yol açmaması için mücadele edecek.

AB SINIRLARINI KORUYACAK

Bildiride AB’nin sınırlarını korumaya kararlı olduğu, yetkisiz girişlerin durdurulacağı, Frontex’in sınırlarını korumakta zorluk çeken üye ülkelere yardım edeceği açıklandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin