AB ile yargı bağımsızlığı tartışılırken; Erdoğan Saray’da o başsavcı ile görüştü

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’la salı akşamı Cumhurbaşkanlığı’nda görüştü.

Görüşme, Yüksel Kocaman’ın fotoğraflarını Facebook hesabından paylaşmasıyla ortaya çıktı.

Başsavcı, fotoğrafın altına “Sayın Cumhurbaşkanımızla dün akşam” diye yazmakla yetindi.

Demirtaş görüşüldü mü?

Erdoğan’ın talebi üzerine yapılan görüşmeye ilişkin bir açıklama yapılmadı. Görüşmede, Demirtaş davasının görüşülüp görülmediği bilinmiyor.

Başsavcı Yüksel’in sorumlu olduğu Ankara Adliyesi’nde Demirtaş’ın tutuklu olduğu dava görülüyor.

AİHM’nin Selahattin Demirtaş ile ilgili kararının sorulması üzerine Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:
“AİHM’in verdiği kararlar bizi bağlamaz. AİHM’in bugüne kadar biliyorsunuz terör örgütüyle ilgili verdiği birçok karar var. Hepsi de aleyhedir. Onun karşılığında bizim de yapabileceğimiz birçok şeyler vardır. Biz karşı hamlemizi yaparız, işi bitiririz. Terörü gelip de Türkiye’de dizginleyen hiçbir zaman AİHM olmadı. Terör devam etti. Yine aynı şekilde şu anda terör devam ediyor. Faturasını, bedelini ödeyen Türk halkı.”

Erdoğan-başsavcı buluşması aynı zamanda, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu üyesi Johannes Hahn’ın Ankara temaslarının arifesine rastlıyor.

Mogherini ve Hahn’ın bugün Ankara’da yapacağı temasların gündem madddelerinden biri de Türkiye’de son dönemde süren tutukluluk ve yargı üzerindeki siyaset etkisi tartışmaları.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin