Kırmızı bültenle aranan Salih Müslim gözaltına alındı

Anadolu Ajansı, hakkında kırmızı bültenle arama kararı bulunan eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim’in, Çekya’nın başkenti Prag’da gözaltına alındığını duyurdu.

Türkiye, Salih Müslim için 13 Şubat’ta kırmızı bülten talep etmişti.

Prag’da olduğunun belirlenmesi üzerine Müslim’in gözaltına alınmasına ilişkin Türkiye’nin Çekya’ya talepte bulunduğu belirtiliyor.

Türk basınında yer alan haberlerde İçişleri Bakanlığı’nın terör suçlarından arananların yer aldığı kırmızı listeye 44, mavi listeye 26, yeşil listeye 34, turuncu listeye 37, gri listeye ise 89 yeni isim eklendiği kaydediliyor. 4 milyon TL ödüllü kırmızı listeye eklenen 44 kişi arasında Salih Müslim’in adının da yer aldığı ifade ediliyor.

***

Salih Müslim’in ailesinden açıklama

Eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim’in oğlu Welat Müslim, Salih Müslim’in gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı. Welat Müslim, Sputnik’e verdiği demeçte Anadolu Ajansı’nın “babasının dün akşam Prag’da gözaltına alındığına” dair haberini doğruladı, gözaltıyı bu sabah öğrendiklerini söyledi.

Welat Müslim şöyle konuştu:

“Gözaltına alınışını biz de bu sabah basından öğrendik. Olayı Parti (PYD) yetkililerine sorduk, onları aradık, doğruladılar. Parti yetkilileri Müslim’in dün gece Prag’da gözaltına alındığını söylediler. Saat kaçta gözaltına alındığını bilmiyoruz. Babam ile birkaç günde bir telefonla görüşüyorduk. En son birkaç gün önce görüşmüştük. PYD ve ailesi olarak serbest bırakılması için grişimlerimiz var. Bir an önce serbest bırakılmasını bekliyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin