A-101’den işçiye 12 saatlik mesai işkencesi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni normalleşme süreciyle birlikte A-101 marketler zinciri işçilerin sabah 07.30’dan akşam 20.00’ye kadar çalışmasını istedi. Mağaza Market-Sen’in aktardığına göre Diyarbakır, İstanbul ve Antalya’da A-101’de çalışan işçilerin sendikaya yazdığı mektuplar ve sosyal medya paylaşımlarında kendilerine 12 saat mesai dayatıldığını belirtti.

Sosyal medyadan paylaşımda bulunan işçilerden Sema Akyüz, ”Ben A101 işçisiyim bu sabah 6’da evden çıktım. Bu fotoğrafı işe girmeden çektim. Marketin ışıkları sokağı aydınlatamıyo bile. Daha güneşi görmeden mağazaya girdik. İki gündür sendikamız sesimizi duyurmaya çalışıyo ama herkesin bizi görmesini duymasını istiyorum. @MagazaMarketSen Sabah saat 7 buçukta işe geleceksiniz dediler ama biz 7’de mağazayı açmak zorundayız. 7’de mağazada mıyız diye pos cihazlarının fotoğrafını çekip mağaza müdürüne gönderiyoruz. Bizi böyle denetliyorlar. saat 9, 9 buçuğa kadar 1 müşteri bile gelmiyor. Biz uykusuz, yorgun bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’dan gelen mektupta ”12 saat çalışıp çocuklarımın yüzünü bile doğru düzgün göremeden yatmak zorundayım” ifadeleri yer aldı. İstanbul’dan mektup yollayan işçi ise “Sabah saat 07.00’de mağazada mıyız diye bizi kontrol ettiler. Pos cihazının fotoğrafını çekip yöneticilerin bulunduğu gruplara attık. 07.00’de mağazaya gelip akşam ancak 20.30’da mağazayı kapatıyoruz.” dedi.

Antalya’dan gelen mektupta da ”Pandemi sebebiyle sayımız düştü. En yoğun mağazalardan biriyiz. Bizi 07.00’de çağırıyorlar. Raf düzenleyeceğiz, ürün sayacağız, sevkiyat bekleyeceğiz. Eve gidişimiz geceyi bulacak.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin