8 yaşındaki çınar EBA’ya bağlanmak için hayatını kaybetti

İstanbul Esenyurt’ta yaşayan Çınar Mert, koronavirüs pandemisi nedeniyle online eğitim alan binlerce öğrenciden biri. İnternet altyapısındaki sorun nedeniyle EBA’ya erişemeyen Çınar Mert, sorun çözümü için çıktığı çatıdan düşerek hayatını kaybetti.

Evresel’in haberine göre, Çınar Mert, internet altyapısındaki sıkıntı nedeniyle uzun süre EBA’ya giremeyince, babası sıkıntı çözülene kadar komşusundan internet hattı çekmek için çatıya çıktı. Babasının peşinden çatıya çıkan Çınar, 4’üncü kattan düşerek hayatını kaybetti.

Çınar Mert’in hayatını kaybetmesinin ardından konuşan baba Önder Mert, “Oğlum o bilgisayarın kapağını bile açamadı. Olan çocuğumuza oldu. Oğlumu ne EBA geri getirebilir ne başka bir şey. Eğitim hani bedavaydı, herkese eşitti. Eğitim sistemimizi sıfırladılar. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Ciğerimiz yandı. Ne diyelim!” dedi.

Esenyurt’ta çatıdan düşerek hayatını kaybeden İlkokul Öğrencisi Çınar’ın babası , alt yapı sorunu olduğu için uzun süredir interneti bağlatmaya çalıştıklarını anlattı. Olayın yaşadığı güne değinen baba Mert, “İnterneti devletin vermeyişinden dolayı, bizim de kendi internetimiz olmayışından dolayı kısa süreliğine komşudan interneti çekmek için çatıya çıktım. Çünkü ‘Alt yapı sorunu olduğu internetin on gün sonra kurulacağını’ söylediler. Oğlum derslerden geri kaldığını söyledi. Çok ısrar etti. Komşu ile konuştum çatıya çıktım, o da arkamdan gelmiş tabii daha sekiz yaşında bir çocuk. Ben uğraşırken o da havalandırma boşluğuna düşüyor” ifadelerini kullandı.

Oğlunun 8 yaşında ve 3’üncü sınıf öğrencisi olduğunu söyleyen Önder Mert şöyle devam etti:

“EBA başımızı yedi. Günlerdir EBA ile uğraşıyorduk. Olmadı, çocuğumuzun hayatına mal oldu. Oğlum gitti. Eylül’ün 9’unda doğum gününü kutladık. Oğlum cep telefonundan iki üç gün girdi ama interneti yetiştiremediğimiz için giremedi. İnternetimiz bitti. Her şeyden kısarak bilgisayar almıştık. O gün gelmişti. Oğlum o bilgisayarın kapağını bile açamadı. Olan çocuğumuza oldu. Oğlumu ne EBA geri getirebilir ne başka bir şey. Başka canlar yanmasın. İnternet ücretsiz verilsin. Eğitim hani bedavaydı, herkese eşitti. Sözde bedavaydı.”

Mert, “Öğretmen ‘Ne internetleri var ne de EBA’dan şifre aldılar, kayıp çocuklar” dedi. Yüz binlerce öğrenci eğitim alamıyor. Eğitim sistemimizi sıfırladılar. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Ciğerimiz yandı. Ne diyelim” diye konuştu.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle online şekilde eğitim almaya çocukların sıkıntılar artarken, öğretmenler de birçok sıkıntı yaşıyor. Geçtiğimiz günler Edebiyat öğretmeni Aziz Serin, internette yaşadığı sorun nedeniyle öğrencilerine ders anlatabilmek için çıktığı tepede, kalp krizi geçirerek, hayatını kaybetmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin