7 kişinin öldürüldüğü ‘ırkçı’ katliam, göz göre göre gelmiş: Kürtler uslandı mı gayrı?

konya meram

Konya’nın Meram ilçesinde 12 Mayıs’ta Dedeoğlulları ailesinden 7 kişinin katledilmesiyle ilgili mahkeme kayıtları skandalı da gözler önüne serdi. Buna göre ailenin talep ettiği koruma tedbiri, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dikkate bile alınmıyor. Koruma talebi kaymakamlığa bildirilmiyor. Saldırganlar Veli Keleş ile oğlu Ali Keleş arasındaki konuşma ise katliamın nedeninin ‘ırkçılık’ olduğunu ortaya koyuyor: “Kürtler uslandı mı gayrı?”

İsmail Saymaz’ın halktv.com.tr’de yayımlanan yazısında Konya’nın Meram ilçesinde katledilen 7 kişilik Dedeoğlu ailesi hakkında çarpıcı bilgiler yer aldı. Saymaz’ın ulaştığı mahkeme tutanağında ailenin talep ettiği koruma tedbirinin Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Meram Kaymakamlığı’na bildirilmediği görüldü.

İsmail Saymaz, “Karabulut’un iki kez dilekçeyle başvurduğu Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, aileye koruma tedbiri alınması için kılını kıpırdatmadı.” diyor. Meram Kaymakanlığı’nın verdiği yanıttaki geçen şu sözleri okuyucuları ile paylaşıyor: “Avukat Karabulut tarafından 12 Mayıs 2021’de meydana gelen olay tarihinde veya vekil tayin edildiği 7 Haziran 2021’den sonra Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan ve Emniyet Müdürlüğü’nden maktuller lehine koruma tedbiri talep edildiğine dair belge kaydına rastlanılmamıştır.”

KOCA KÜRDÜN KOL KIRIK!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun söz konusu katliamın etnik nedenler ile değil, aralarındaki husumet nedeniyle gerçekleştiğine yönelik sözlerini de hatırlatan İsmail Saymaz; ailenin öldürülmesinden sorumlu Veli Keleş ile oğlu Ali Keleş arasındaki telefon konuşmasını da paylaştı.

İşte o konuşma:

Veli: Kürtler uslandı mı gayrı?
Ali: Kürtler uslandı.
Veli: Çıkmış mı şeyden?
Ali: He, iki gün yatırmışlar. Ameliyat olacaktı, olmayacaktı; doktorlar karar vermiş iki günde.
Veli: Olmuş mu?
Ali: Ameliyat olmamış. İkinci günü çıkartmışlar zaten biz adliyenin oralardayken.
Veli: Öbürlerinde var mıydı hasar?
Ali: Valla kızının birinin kol kırık. Koca Kürdün kol kırık.
Veli: Kürdün?
Ali: He. Ondan sonra Metin’in kafalarda kesik diye geçiyor gayrı.
Veli: Kesik mi?
Ali: He. Koca kızının parmağı kırık. Barış da bir hafta kadar toparlar zaten. Ortanca kızının da kolu kırıktı.
Veli: Küçük kızında bir şey yok değil mi?
Ali: Küçük kızında bir şey yok.
Veli: O var ya, biz gittikten sonra evi yıkmışlar dökmüşler. Ayşe ablaya söyle. Orada şahit bulsun mahalleden. “

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin