6,5 milyar dolar para buhar oldu!

AKP hükümetinin Türkiye ekonomisinde kalıcı ve sürdürülebilir büyüme için kapsamlı bir stratejik plan ortaya koyamaması sonucu ekonomide kırılganlığın artması yabancı yatırımcıları Türkiye’den kaçırdı.

Yabancı yatırımcılar son 3 ayda 6,5 milyar dolar tutarında tahvil ve hisse senetlerini elinden çıkardı. Böylece yabancıların son 3 yıl toplamındaki net portföy hareketleri daha 2020’nin ilk 3 ayında buhar oldu.

2017-2019 yıllarındaki net portföy hareketleri toplamı ise 5.3 milyar dolar seviyesindeydi. Yabancıların Türkiye Hazinesi’nin çıkardığı iç borçlanma senetlerindeki (devlet tahvili) payı ise yüzde 7 ile veri yayımlanma tarihinin ve muhtemelen son 30 yılın en düşüğüne indi.

Merkez Bankası’nın yurt dışı yerleşikler menkul kıymet portföyü verilerine göre, yılbaşından 27 Mart haftası ile biten döneme kadarki 13 haftada hisse senelerinden kesintisiz 2 milyar dolar çıkış oldu.

Devlet iç borçlanma senetlerinde (DİBS) de sadece bir hafta hariç diğer tüm haftalarda çıkış görüldü ve toplam 4.4 milyar dolar kaçtı.

83.3 MİLYAR DOLARLIK KAÇIŞ

Özel sektör tahvil ve bonolarından ise 62 milyon dolar çıkış oldu. Uluslararası Finans Enstitüsü’nün Mart 2020 portföy akımı verilerine göre, koronavirüs sebebiyle global resesyon kaygısının arttığı bu dönemde gelişmekte olan ülkelerden 83.3 milyar dolar ile rekor para çıkışı oldu.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin