6 köşe yazısı nedeniyle müebbet ceza verilen Gültekin Avcı için özgürlük

Yazdığı 6 köşe yazısı nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteci hukukçu Gültekin Avcı için Jailed Journos’un yaptığı “GültekinAvcı NeYaptı” etiketiyle sosyal medya kampanyasına büyük katılım oldu. Hashtag çalışmasında tam 60 bin tweet atılarak Avcı’nın tekrar özgürlüğüne kavuşması istendi.

Eski savcı, avukat, gazeteci Gültekin Avcı, Selam Tevhid terör örgütünü ve Muta nikahını eleştirdiği 6 köşe yazısından dolayı 6 yıl 3 aydır İzmir Kırıklar 2 nolu F Tipi cezaevinde tutuluyor. Avcı, ilk defa 18.09.2015 tarihinde gözaltına alınmış, daha sonra 2 kere tahliye edilmesine rağmen yapılan kara propagandayla tekrar tutuklanmıştı. Avcı hakkında tahliye kararlarını veren iki heyet de tamamen değiştirildi ve üyeleri sürüldü.

DOSYA İSTİNAFTA

Avcı hakkında, 16 Aralık 2020 tarihinde İstanbul 14. Ağır ceza mahkemesi, 6 köşe yazısı sebebiyle oy çokluğu ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmetti. Karara karşı oy kullanan hakimlerden birisi ise Gültekin Avcı’nın yalnızca “yardım” eyleminden cezalandırılabileceğini ve tahliye edilmesi gerektiğini belirtti. Fakat bu itiraz, kararı değiştirmedi. Avcı’nın dosyası istinaf mahkemesinde. Ayrıca karşılaştığı hukuksuzluklarla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne 2 kere başvuru yaptı ancak şikayetlerin büyük kısmı karara konu dahi edilmedi. Hakkını aramak için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine de başvuru yaptı. Avcı kaldığı cezaevinde vaktini sürekli okuyarak, notlar alarak geçiriyor. 6 yıldır günde 10-12 saat civarında kitap okuyan Avcı, tam 10 ajanda doldurdu.

Cezaevindeki gazetecilerin sesi olan Jailed Journos platformu, köşe yazıları sebebiyle 6 yıl 3 aydır cezaevinde tutulan Gültekin Avcı hakkında “GültekinAvcı NeYaptı” etiketiyle sosyal medya kampanyası başlattı. Gazeteci, hukukçu ve akademisyenlerin yoğun destek verdiği Hashtag çalışmasında tam 60 bin tweet atılarak Gültekin Avcı’nın tekrar özgürlüğüne kavuşması talep edildi. Toplumun farklı kesimlerinden geniş bir katılım oldu. En çok mention yapılan, etiketlenen kurum ise Adalet Bakanlığı oldu. Hukuksuzluğun biran önce son bulması için çağrı yapıldı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin