50 yıllık matematik problemini bir haftada çözdü

ABD’de doktora öğrencisi Lisa Piccirillo, 50 yıldır çözülemeyen ‘Conway Düğümü’ adlı matematik problemini bir haftada çözmeyi başardı.

Conway Düğümü problemini çözdükten sonra Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) öğretim üyeliği görevine getirilen Piccirillo’nun çalışması, Annals of Mathematics adlı bir bilim dergisinde de yayımlandı. Problemi gündeme getiren John Horton Conway, geçen nisan ayında 82 yaşında koronavirüsten hayatını kaybetmişti.

Nasıl çözdü?

Lisa Piccirillo farklı geçişi ve bükümü olan Conway Düğümü problemine, üzerinde çalışması biraz daha az karmaşık olan ve “kardeş düğüm” diye bilinen benzer bir versiyonunu yaparak yaklaştı.

Benzer düğümü üzerinde çalışıp çözdükten sonra bulgularını Conway’in düğümü üzerinde uyguladı.

Piccirillo , “Gündüz üzerinde çalışmadım, çünkü gerçek matematik olarak görmüyordum. Daha çok bir ev ödevim gibi bakıyordum ve ben de eve gidip, ödevimi yaptım” dedi.

Burslu okudu

ABD’nin en kırsal eyaleti Maine’de dünyaya gelen Lisa Piccirillo, Boston College’de matematik eğitimi gördü. 2013’te üniversite öğrencisiyken, Ulusal Bilim Vakfı’ndan daha ileri düzeyde eğitim alabilmek için burs kazandı.

Piccirillo’nun profesörlerinden Elisenda Grigbsy: “Başladığında düğüm teorisinde ve doğrusal cebirin ötesinde bir eğitimi yoktu. Ama çok sayıda doktora öğrencisinin zorlandığı denklemlerde başarılıydı.”

Kadınlara ilham verecek

Lisa Piccirillo’nun ‘Conway Düğümü’nü kısa sürede “çözmesi” cinsiyet eşitsizliğinin bulunduğu matematik alanında daha çok kadının çalışmasına ilham verebilir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin