50 milyon kişinin bilgilerini izinsiz kullanan Facebook, Android kullanıcılarının verilerini de kaydetmiş

Facebook’un 50 milyon kişiyi etkileyen kullanıcıların hesap bilgilerini izinsiz kullanmasıyla ilgili skandal devam ederken yeni gelişmeler de  ortaya çıkıyor. Facebook’un Android telefonlarda arama ve mesaj verilerini takip ederek kayıt altına almakta olduğu ortaya çıktı.

ArsTechnica’nın haberine göre, Dylan McKay isimli bir Yeni Zelandalı, Facebook’un kendisiyle ilgili tuttuğu verileri incelerken, arama kayıtlarına ilişkin bilgilere ulaştı.

McKay, Facebook’un kayıtlarında aranan isimlerin, telefon numaralarının ve arama süresinin bulunduğunu aktardı.

ArsTechnica’nın incelemesinde, Android cihazlardan yapılan aramaların verilerinin Facebook tarafından en az 2015 yılından beri tutulmakta olduğu görüldü. Facebook’un arkadaş bulma algoritması için telefon rehberindeki numaraları kullandığı biliniyor, ancak arama ve mesaj verilerinin ne sebeple tutulduğuna dair açıklama yapılmadı.

***

AB’den Facebook’a “Veri skandalını aydınlatın” çağrısı

Facebook’a veri güvenliği skandalını aydınlatma çağrısı yapan AB Komisyonu’nun Adaletten Sorumlu Üyesi Vera Jourova, 50 milyon kullanıcıya ait hesap bilgilerinin “istismarının kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Bild am Sonntag gazetesine açıklamalarda bulunan Jourova, “Facebook’tan Avrupalı kullanıcıların sözkonusu durumdan ne derecede etkilenmiş olduğunun açıklığa kavuşturulmasını talep ediyorum” dedi. Haberde Jourova’nın ilgili talebini Facebook CEO’su Sheryl Sandberg’e Pazartesi günü bir mektup yazarak bildireceği belirtildi.

ABD ziyaretinden dönüşünde gazetenin sorularını yanıtlayan Jourova, “50 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin bu istismarı hiçbir şekilde kabul edilemez” şeklinde konuştu. ABD hükümeti ve yetkili makamların “suçlamaları son derece ciddiye aldıkları ve atılması gereken adımlara hazırlık yaptıkları” yönünde kendisini temin ettiğini belirten Jourova, aynı şekilde Avrupalı veri koruma birimlerinin de konuya dair çalışmalar yürüttüğünü aktardı.

Jourova, “Bu skandal hepimize bir uyarı niteliğinde olmalı. Kişisel verilerimizi idare etme biçimimizin muazzam sonuçları olabilir. Nihayetinde bu, demokrasimizin temel taşlarıyla ilgili bir konu” ifadelerini kullandı.

Geçen haftasonu İngiliz veri analiz firması Cambridge Analytica’nın 50 milyon Facebook kullanıcısının hesap bilgilerini izinsiz şekilde kullandığı ortaya çıkmıştı. Cambridge Analytica Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Nix’in, sözkonusu verilerin ABD seçimlerinde Donald Trump lehine kullanıldığını itiraf ettiği sözleri içeren gizli görüntüler basına yansımıştı.

Facebook kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Mark Zuckerberg, “hata yaptıklarını” kabul etmiş ve “Sizin verilerinizi koruma konusunda sorumluluğumuz bulunuyor ve eğer bunu gerçekleştiremiyorsak size hizmet vermeyi hak etmiyoruz” demişti.

Geçen yıl Facebook, ABD seçim kampanyasında yalan haberlerin ağ üzerinde dolaşıma sokulduğunun su yüzüne çıkmasıyla eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Zuckerberg, seçim sonucunu etkiledikleri iddialarını inkar etmiş ve yalan haberlerle mücadele etme kararı aldıklarını belirtmişti.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin