4 bakanı Yüce Divan’dan kurtaran komisyonun başkanı Köylü: Erdoğan’la görüştük mü, hatırlamıyorum!

Hakkı Köylü

17/25 Aralık operasyonu sonrası yolsuzluk, rüşvet, kara para aklama ve imar usulsüzlüğüyle suçlanan 4 AKP’li bakanın Yüce Divan’a gitmesine engel olan Meclis Araştırma Komisyonu’nun başkanı Hakkı Köyle, vicdanının rahat olduğunu söyledi. Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’e konuşan Köylü, Ali Babacan’ı ‘ucuz kahramanlık’ yapmakla suçladı. Köylü, “Olana göre bir karar verdik, bitti yani. Vicdanım rahat.” dedi.

Dönemin 4 bakanının Yüce Divana gönderilmemesi yönündeki karar öncesinde Erdoğan’la görüştüğü iddialarına ise şöyle cevap verdi: “Cumhurbaşkanımızla ben başka şeyler de ara ara konuşuyorum. Soruşturma komisyonu ile ilgili konuştuğumu hatırlamıyorum. Sonra biz, sıkıştık mı başbakanlığı döneminde de yanına milletvekilleri olarak giderdik.”

Saygı Öztürk’ün yazısının ilgili bölümleri şöyle:

“Hakkı Köylü, daha önce değişik illerde savcı, başsavcı olarak görev yapmış, AKP’den milletvekili seçilmişti. Köylü’ye, bakanlarla ilgili soruşturma komisyonu oylaması öncesi neler olduğunu, Babacan’ın tehdit iddialarını da sordum. Şunları söyledi: “Kararımıza katılırlar katılmazlar ama adil bir soruşturma yaptık. CHP’li iki üye de adil bir çalışma yaptığım için bana teşekkür etti. Adil olmadığımı muhalefetten de söyleyen olmamıştı. Bir karar verdik kimisi beğenir, kimisi beğenmez. Ama, öyle tehdit edilme gibi şeyler yok. Bunları nereden çıkarıyorlar anlamadım.”

AĞZIMDAN KÖTÜ SÖZ ÇIKACAK

“Ali Babacan, madem tehditler olmuşsa niçin bunları daha önce söylememiş? Şimdi kötü bir şeyler söyleyeceğim ama neyse bu kadar söylüyorum. Herkes ucuz kahramanlık yapıyor şimdi. Arkalarında kim var? Boş verin şimdi onu söylemeyeyim.”

Hakkı Köylü’ye oylama yapılacağı gün neden ertelettiğini, bu süreçte ortaya atılan iddiaları sorduğumda şunları söyledi: “Karar vermiş miyiz? İşte ben onu anlamıyorum. Desek ki ‘Karar verdik, şöyle belirtsek toplantıda şöyle karar vereceğiz diye ondan sonra da biriyle görüşsek de yok vazgeçtik öyle değil de böyle karar vereceğiz’ desek o zaman anlarım yani. Biz bir karar vermedik ki. Bundan sonrası, beni ilgilendiren bir tarafı yok. Bir karar verdik Saygı Bey. Onun üstüne nesini tartışacağız. Tartışan tartışsın ama beni ilgilendiren bir tarafı yok.”

KARAR VERDİK, BİTTİ YANİ!

Savcılığın, “Bakanlarla ilgili dinlemeler usulsüz, deliller usulüne göre toplanmamış kararı verilmemiş olsaydı, komisyondan farkı bir şey çıkar mıydı?” diye sorduğumda Hakkı Köylü’nün cevabı şöyle oldu: “Öyle konuşulmaz ki. Şimdi ‘Deliller şöyle olsaydı şöyle olurdu’ diye, olmayan şey tartışılmamalı. Rahmetli Süleyman Demirel derdi; ‘Doğmamış çocuğa don biçilmez diye. Varsayımlar üzerinden şimdi niye konuşalım. ‘Şöyle olsa böyle olurdu, hatta böyle olsa da şöyle olurdu’ diye ucu başı gelmez o zaman. Dün olduysa olana göre bir karar verdik bitti yani. ‘Olsaydılara’ göre değerlendirmeye gerek yok.

SIKIŞTIK MI YANINA GİDERDİK

Hakkı Köylü’ye, karardan dolayı vicdanının rahat olup olmadığını sorduğumda “Elbette rahat. Biz, ona göre karar verdik” dedi.

“Cumhurbaşkanı’yla o dönem bu konuyla ilgili görüşmeniz oldu mu?” sorusunu ise şöyle cevaplandırdı: “Cumhurbaşkanımızla ben başka şeyler de ara ara konuşuyorum. Soruşturma komisyonu ile ilgili konuştuğumu hatırlamıyorum. Sonra biz, sıkıştık mı başbakanlığı döneminde de yanına milletvekilleri olarak giderdik. Memleketle ile ilgili sorunlar olduğu zaman ya da başka önemli sorunlar olduğu zaman gider görüşürdük.”

Bir kez daha sordum “Bakanların oylaması”yla ilgili konuyu görüştünüz mü?” diye. Cevabı, “Yok, yok görüşmedik” oldu. 17/25 Aralık iddiaları da, bu konuda yapılan oylama da tartışılmaya devam edecektir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin