35 yıllık Toshiba, adını değiştirdi

Japon teknoloji şirketi Toshiba, ilk modelini 1984 yılında çıkardığı dizüstü bilgisayar pazarında adını değiştirdi. Şirket global ölçekte dizüstü bilgisayar pazarında artık ‘dynabook’ ismiyle yoluna devam edecek.

Son yollarda ciddi mali sıkıntılar yaşayan ve bazı faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan Toshiba, son olarak bilgisayar biriminin yüzde 80’ini Sharp’a, yani dolayısıyla Foxconn’a satmıştı.

Dynabook, ilk kez 1989’da üretildi

İsim değişikliği Toshiba’nın global biriminin yanısıra Tosbiha Türkiye’nin internet sitesinden de duyuruldu. ‘Değişim Burada’ başlığı ile açılan sitede, “Dynabook Inc. (Şirketin eski adı Toshiba Client Solutions Co., Ltd.’dir) ve bağlı kuruluşları, 1 Ekim 2018 tarihinde Toshiba Group ile finansal kaynaklarını ayırmıştır.” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Biz dynabook’uz… Toshiba mirasımızın temelleri üzerinde yükselen dinamik, girişimci bir yeni işletmeyiz… Toshiba, 1985’te dünyanın ilk mobil bilgisayarı T1100’i piyasaya sundu ve bunu 1989’da dynabook J-3100 SS001 olan dünyanın ilk dizüstü bilgisayarı takip etti.

Sharp, geçen yıl satın almıştı

Sharp Corporation, Ekim 2018’de Toshiba’nın bilgisayar işinin yüzde 80,1’ini satın aldı ve 1 Nisan 2019 itibarıyla işletme küresel düzeyde ‘dynabook’ olarak bilinecektir…”

Sharp, dynabook markası ile sadece bilgisayar üretmekle kalmayıp, aynı zamanda Nesnelerin İnterneti ve akıllı gözlük ürünlerini de bu yeni marka altında toplamayı planlıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin