31 Mart seçiminde yarışacak kadın aday oranı yüzde 7’nin altında

Türkiye’de partilerin yerel seçimlerdeki kadın adaylarının sayısı erkeklere oranla yine çok düşük kaldı. 6 partinin (AKP, CHP, MHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve HDP) gösterdiği 3 bin 646 adaydan sadece 245’i kadın.

Bu rakam yüzde 7’nin altında bir orana tekabül ediyor. Oysa resmi verilere göre Türkiye’de nüfusun yüzde 49,8’ini kadınlar oluşturuyor.

DW Türkçe’nin haberine göre, Türkiye’de daha önce gerçekleşen seçimlerde olduğu gibi 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimlerde de siyasi partilerin kadın aday oranları düşük bir seviyede.

Kadın Adayları Destekleme Derneği Başkanı Nuray Karaoğlu, 2014’te kadınların yerel seçimlerde temsil oranı yüzde 2,8 iken bu seçimlerde çok daha karamsar bir tablo göründüğünü belirtiyor. Siyasetin erkekler tarafından tanımlandığını ve bunun kadının önüne birçok engel çıkarıldığını söylüyor.

Siyaset ‘birileri’ tarafından bu hale getirildi

Karaoğlu, “Siyasetin cinsiyeti yok. Ama cinsiyetlendirilmiş bir yapısı var. Yani birileri tarafından böyle hale getirilmiş bir yapısı var. O birileri: Erkekler.” diyor.

Uluslararası Parlementolar Birliği’nin ‘Siyasette Kadın 2017’ raporuna göre Türkiye, bakanlıklar düzeyinde siyasette kadın temsilinde 193 ülke arasından 168’inci. Meclis’te kadın temsilinde ise 131. sırada.

KADER’in verilerine göre de Türkiye genelinde belirlenen adaylar arasından kadınların temsil oranı yüzde 1 ile yüzde 6 arasında değişiyor. Eş başkanlık sisteminin kabul edildiği HDP’de bu oran yüzde 50.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin