30 mülteci zorla Türkiye’ye gönderilmek istendi

Avrupa’ya gitmek üzere Yunanistan’dan Romanya’ya giden ve zorla bindirildikleri uçak ile Türkiye’ye gönderilmek istenen aralarında yaklaşık 15 Kürt siyasi mültecinin de bulunduğu yaklaşık 30 kişi, tepkiler üzerine uçaktan indirildi.

Avrupa’ya gitmek üzere Yunanistan’dan Romanya’ya giden aralarında yaklaşık 15 Kürt siyasi mültecinin de bulunduğu yaklaşık 30 kişi dün kaldıkları otele düzenlenen baskın ile gözaltına alınmıştı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, mülteci kampına götürülecekleri söylenen ancak akşam saatlerinde Bükreş Havaalanı’na getirilen mülteciler, işkence edilerek uçağa bindirilerek Türkiye’ye gönderilmek istendi.

İltica talepleri kabul edilmeyen, kendilerine tercüman sağlanmayan ve bazı belgeler imzalatılan mülteciler, Mezopotamya Ajansı’na ulaşarak yaşadıklarını anlatmıştı. Olayın duyulması üzerine sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine mülteciler, uçaktan indirilip bir arabaya bindirilerek, bilmedikleri bir yere götürüldüklerini ifade etti. Mülteciler, yeniden benzer durum ile karşı karşıya kalma ihtimallerinin bulunduğunu belirterek, insan hakları örgütleri ile dayanışma ve duyarlılık çağrılarını yineledi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin