‘3 Yapraklı Yonca’ döneminin sonu

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Fatih Terim’le ilgili dün yazdığım yazının mürekkebi kurumadan, tecrübeli hocanın görevine son verildi. Perşembenin gelişi, çarşambadan belliydi. Tribünlerin bile ‘Terim istifa’ temposu tuttuğu günlerde, başkan Burak Elmas’ın varlığı bile hocayı koltukta tutmaya yetmezdi. Terim’in de istifa etmesiyle, Türk futbolunun en başarılı üç teknik adamının devrinin sonuna geldiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Fatih Terim ve Şenol Güneş işsiz, Mustafa Denizli ise koltuğuna pamuk ipliğiyle bağlı.

MUSTAFA DENİZLİ EFSANESİ

Eskiden Coşkun Özarı için “hocaların hocası” denirdi. Doğrusu bu unvanı nasıl hak ettiğini anlamakta zorlandım. Özarı’nın elle tutulur bir başarısı yok. Futbolumuz gerçek anlamda, başarılı teknik adam kavramıyla Mustafa Denizli ile tanıştı. Jupp Derwall’in yanında stajını yapan Denizli, Alman efsane sonrası Galatasaray’ın dümenine geçti. İlk yılında takımı şampiyonluğa taşıdı. Asıl üne o yıllardaki adıyla Şampiyon Kulüpler Kupasında sarı-kırmızılı ekibi yarı finale taşıyarak ulaştı. İlk kez bir Türk takımı Kupa 1’de son dörde kalma başarısı göstermişti.

Mustafa Denizli, Galatasaray’dan sonra Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı da şampiyonluğu taşıdı. Üç büyüklerle şampiyonluk gören tek isim. Ancak Denizli hiçbir zaman uzun vadeli bir teknik adam olmadı. Şampiyon olduğu sezonun ertesinde görevinden ya ayrıldı ya da kovuldu. Fenerbahçe’de sezonu bile tamamlayamadı. Üç büyüklerin yanı sıra A Milli Takım’da da görev yapan Denizli, milli takımda kayda değer bir başarıya imza atmadı. Şimdilerde yıllarca formasını giydiği Altay’ı çalıştırıyor. Son 13 haftadan sadece 3 beraberlik çıkaran Altay, aldığı 10 yenilgiyle düşme hattına yerleşti. Üç vakte kadar Denizli’nin de işsiz teknik adamlardan olması şaşırtıcı olmayacak. Zaten 72 yaşında olan Denizli için eşofmanlarını çıkarma vakti çoktan geldi de geçiyor.

ŞENOL GÜNEŞ EFSANESİ

Şenol Güneş, “Anadolu devrimini” gerçekleştiren Trabzonspor’un kalecisi olarak şampiyonluklar yaşadı. 6 şampiyonluğun tamamında kaledeydi. Bordo-mavililerin yanı sıra milli takımın da kalesini korudu. Eldivenlerini çıkarıp, eşofmanlarını giyen Güneş, başta yuvası Trabzonspor olmak üzere birçok ekipte görev yaptı. Trabzonspor’la iki kez şampiyonluğun kıyısından döndü.

Güneş’i efsane kılan başarı 2002 Dünya Kupası’nda geldi. A Milli Takım, tarihinde ikinci kez katıldığı turnuvada tarih yazıp üçüncü oldu. 2002 Dünya Kupası kredisi fazla sürmedi. Euro 2004 bileti için baraj maçında Letonya engeline takılınca, koltuğundan oldu. Güneş yıllarca hayalini kurduğu şampiyonluğa Beşiktaş’la ulaştı. Hem de iki yıl üst üste. 4 yıllık siyah-beyazlı döneminin ilk iki yılında şampiyonluk gördü. Son iki yılı vasat geçti.

Güneş’in sert düşüşü, zirveye çıktığı yerde, A Milli Takım’da oldu. İkinci Güneş dönemi Mircea Lucescu sonrası başladı. Euro 2020 biletini alarak, ilk sınavı başarıyla geçti. En az yarı final beklentisiyle gelinen Euro 2020 tam bir hüsrandı. Üçte sıfır çekip, turnuvayı puansız kapatan tek ülke olduk. Doğal olarak Şenol Güneş hedefti. Dünya üçüncülüğünden, Avrupa şampiyonasında sıfır çekmeye düşüş koltuğunu altından kaydırdı. Adı çeşitli takımlarla anılsa da 69 yaşına gelmiş Güneş’in yeni bir serüvene başlaması mantıklı gelmiyor. Gerçi burası Türkiye. Burada olmaz, olmaz diye bir şey yok!

FATİH TERİM EFSANESİ

Ve son halka Fatih Terim. 11 yıl formasını giyip, kaptanlığını yaptığı Galatasaray’da şampiyonluk göremedi. Acısını teknik adam olarak çıkardı. Süleyman Demirel için söylenen “6 kez gitti, 7. kez geldi” söylemi Terim için de geçerli. 4 kez Galatasaray, 3 kez A Milli Takım’da görev yaptı. Galatasaray’da sadece ikinci döneminde şampiyonluk görmedi. 8 kez yaşadığı şampiyonlukla, en fazla bu sevinci yaşayan isim oldu. Hem de açık ara. UEFA Kupası başarısıyla, Avrupa’da kupa kazanan ilk ve tek teknik adam. 4. Terim dönemi, son 9 haftada alınan bir galibiyetle sonlandı. 4 yıl önce başlayan dördüncü döneminin ilk iki yılında şampiyonluk gördü.

2000’de gelen UEFA Kupası’yla Avrupa arenasında zirveye çıkan Terim, lig şampiyonluklarını Avrupa başarısıyla bir daha taçlandıramadı. Gruptan çıkma bile başarı oldu. Uzun bir aradan sonra Galatasaray, Terim yönetiminde UEFA Avrupa Ligi’nde grup lideri oldu. İkinci sınıf bir turnuvada yakalanan bu başarı abartıldı. Birçok büyük kulüp için Avrupa Ligi’nin angarya olduğu notunu düşelim.

Türkiye’yi, Avrupa şampiyonasına taşıyan ilk isim olan Fatih Terim’in milli takım karnesinde kayda değer tek başarı Euro 2008’deki yarı final. Euro 2016 öncesi başlayan prim tartışmalarına, grup sonunculuğu eklendi. Üç dönemlik milli takım yıllarında akılda kalan tek başarı Euro 2008 yarı finaldi.

Türk sinemasında Filiz Akın, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik için “4 Yapraklı Yonca” tanımı yapılır. Fatih Terim, Şenol Güneş ve Mustafa Denizli de futbolumuzun “3 Yapraklı Yoncası” oldu. Zaman akıp giderken, bu isimlerde yaşlandı. Şansları arkadan zorlayacak isimlerin gelmemesi oldu. Yine de adlarını futbol tarihimize altın harflerle yazdırdılar.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin