2’si değil 17’si bir arada

Çözünebilir kahvelerin sade halleri uzun yıllardır marketlerde yer alırken, günümüzde en yaygın ve kolay erişilebilir formları 2’si 1 Arada ve 3’ü 1 Arada formlarında satılıyor. Bu kahvelerin içinde 2 ya da 3 değil katkı maddeleriyle birlikte toplam 17 madde bulunduğu ileri sürülüyor. 11 gramlık kahvede sadece 2 gram çözünebilir kahve olduğunu biliyor muydunuz.

Kahveyle ilgili çarpıcı tespitlerini kamuoyu ile paylaşan Gıda Dedektifi isimli oluşum, 2’si 1 arada kahveler ‘kahve ve kahve beyazlatıcısı’ karışımı, 3’ü 1 Arada kahvelerin ise buna ilave olarak şeker içeren karışımlar olduğuna dikkat çekti ve şu bilgileri verdi:’’Tartışmasız en bilinen ve yaygın marka olan Nescafé markasının 2’si 1 Arada kahvesini inceliyoruz. Dediğimiz gibi; 2’si 1 Arada kahveler içeriğinde şeker olmayan kahvelerdir. Bu haliyle 2’si 1 arada kahvede kahve ve kahve beyazlatıcısı bulunur. Fakat hangi oranlarda? Ürünün içeriğine baktığımızda yüzde 81 oranında kahve beyazlatıcısı içerdiğini görüyoruz. Yani 11 gr.’lık paketin 8,9 gramı kahve beyazlatıcısı. Geri kalan miktarın ise sadece ve sadece 2 gramı çözünebilir kahve. Düşünün ki siz 60 kuruş veriyorsunuz, bu paketten alıyorsunuz ve karşınıza sadece 2 gr. kahve çıkıyor.

Ürünün bu haliyle 8,9 gramının çoğunluğunun Glikoz şurubu ve Tam Hidrojenize Bitkisel yağ yani Margarin olduğunu belirtelim. Palm yağının margarin formunu içeren Kahve Beyazlatıcısında ek olarak 4 farklı çeşit Asitlik düzenleyici Fosfat, Sitrat, Polifosfat ve Trifosfatlar bulunuyor.

Buna ilave olarak Yağ asitlerinin mono ve digliserit asitleri, Silikon dioksit, Titanyum dioksit gibi katkı maddeleri yer almaktadır. Fakat unutmadan, siz krema ve süt tadını alın diye üründe Krema ve Süt aroma vericisi bulunmaktadır.

Sonuçta sıcak bir kahve içmek istemiştiniz değil mi? 2’si 1 arada yazarken biraz eksik yazmışlar; biz düzeltelim; bu üründe 17’si 1 arada olacaktır.’’

**

SAF KAHVE ÇOK FAYDALI

Yapılan araştırmalar, saf gerçek kahve içenlerin diyabet, yüksek tansiyon ya da depresyon riskinin, içmeyenlere göre çok daha düşük olduğunu gösteriyor. Üstelik kahve içenlerin daha fazla yaşadıkları da bir başka tespit. Aşırıya kaçmadan günde bir kaç fincan kahve içmenin kırk yıl hatırının yanı sıra parkinsona, siroza, beyninize, karaciğerinize, kansere, strese, diyabete iyi geldiğini, dikkatinizi artırdığını, moralinizi düzelttiğini ve sizi mutlu ettiğini unutmayın!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin