28 Şubat’ın yıldönümünde gözaltına alınan üniversiteli kız öğrencilere işkence

28 Şubat’ın yıldönümü olan geçtiğimiz Cuma günü Ankara’da 57 üniversiteli kız öğerenciye yönelik sözde ‘fetö’ iddiasıyla gözaltı operasyonları yapıldı. Üniversite okuyan öğrencilere yönelik gözaltı operasyonu arkasında ise Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi vardı.Bir haftayı aşkın sürerin TEM’de tutulan öğrencilere işkence uygulandığı belirtildi.

Kız öğrencilerden bir tanesinin karanlık bir odaya kapatılarak işkence yapıldığı bildiriliyor. Yine gözaltına alınan öğrencilerden MS hastası olan bir kişi de tutuklandı. Bir başka öğrenci fiziksel şiddete maruz kaldı ve tartaklandı. Bu olay sonrasından aynı öğrenci, “Bana tecavüz etmezler, değil mi?” şeklinde travma geçirdi.

Gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı: ‘Keşke hepinizi öldürseydik’

Ankara TEM’deki polisler yaşları 18 olan öğrencilere, “15 Temmuz’da keşke savaş çıksaydı da hepinizi öldürseydik” tarzı beyanlar yöneltttiği de aktarılıyor. Gözaltındaki kişilere ayrıca kerpeten gibi aletler gösterilerek işkence iması da yapılıyor.

Ankara Barosu’nun görüşme isteği reddedildi

İşkence iddialarına karşı harakete geçen Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nden (İHM) Ankara TEM’e giden avukatlar öğrencilerle görüştürülmedi. Hukuksuz operasyonla ilgili dosyanın savcısının ise Mehmet İlhan Kömürcügil olduğu ifade edildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin