28 Şubat’ın fikirleri iktidarda

YORUM | PROF. DR. MEHMET EFE ÇAMAN

Bir 28 Şubat daha geldi. Türk derin devletinin, sistem içindeki birincil konumunun devam etmesi için gerçekleşen birçok operasyon gibi, 28 Şubat da seçilmişlerle atanmışlar arası algı farklılıkları olduğunda, seçilmişlerin atanmışların pozisyonunu kabul etmesi hedefiyle gerçekleştirilmişti. Türkiye’de bu seçilmişler ve atanmışlar arası gerilim, temel anayasal mimari konusunda Türkiye’de bir uzlaşı olmamasından kaynaklanmaktadır. Türk anayasaları hiçbir zaman toplum sözleşmesi niteliğinde olamadı.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

DERİN REJİM | https://www.smashwords.com/books/view/1041431


 

28 Şubat’ta Siyasal İslamcı utanmazlığı

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

İsmail Hakkı Karadayı ölünce, bütün klavye mücahitleri, riski olmayan duyar kasıcıları açıklamalar yapıyor; vay efendim Müslümanlara verdiğin zararı ümmeti Muhammet unutmayacak da ateşin bol olsun da bilmem ne. Bazı hükümet görevlisi de ‘Türkiye tarihinin en büyük kötülük hareketlerinden biri olan 28 Şubat’ın hüküm giymiş ancak bir gün bile cezaevinde yatmamış faillerinden İsmail Hakkı Karadayı yaratıcısına kavuşmuş’ diyerek güya ‘ahirete hesap vermeye gitti’ demeye getirmiş. Nasıl bir utanmazlık, nasıl bir yüzsüzlüktür. 

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

 


28 Şubat’tan 15 Temmuz’a derin devlet

YORUM | Prof. Dr. MEHMET EFE ÇAMAN

28 Şubat’ın yıldönümünde Türkiye tarihinin bu önemli derin devlet operasyonuna değinmemek olmaz. Gelin beraber bakalım bu tarihi sürece. 28 Şubat Türkiye siyasal sistemine “balans ayarı” vermek isteyen ve yaptıkları ince ayar sonrası oluşturdukları veto rejiminin sonsuza kadar sürmesini isteyen derin devlet (“sadece” 1000 yıl demişlerdi!) Avrupa Birliği sürecinde ABD ve Batılı müttefiklerin desteği ile gerçekleştirilen bir demokratikleştirme operasyonuyla büyük yara almıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) arkasına bu Batı desteğini alarak gerçekleştirdiği siyasal ve hukuki reformlar, Türkiye demokrasisinin AB standartlarına yaklaşması sonucunu beraberinde getirmiş, Brüksel Türkiye ile üyelik sürecinin başlatılmasına karar vermişti. Yıllardan 2005’ti…

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

REİS’İN REJİMİ | https://www.smashwords.com/books/view/1040833


 

AKP eliyle icra edilen 28 Şubat…

YORUM | ERHAN BAŞYURT

28 Şubat post-modern darbesi altına imza atan ‘’Siyasal İslamcılar’’ eliyle olanca hızıyla uygulanmaya devam ediliyor.

AKP, bu süreçte kendi muhaliflerini de topyekün bu torbanın içine koyup yok etmeye ve rejim değişikliği ile iktidarda tutunma hesapları yapıyor.

‘’Derin devlet’’ ise, kendisinin yapması imkansız olan Cemaat’i ve/veya Cemaatleri ‘Siyasal İslamcı’ AKP eliyle bitirip, AKP’nin de fişini çekme, sifonu üzerine çekme hesabı yapıyor.

Kazanan kim olur, kimin hesabı tutar bilinmez ama kaybeden görüldüğü gibi sadece Cemaat değil Türk halkı, Türkiye demokrasisi ve Türkiye oluyor…

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ


 

28 Şubat’ta (bile) hakimler vardı!

YORUM | Doç. Dr. MAHMUT AKPINAR

28 Şubat’ta bile hakimler vardı. Vicdanıyla karar verebiliyor, baskıya rağmen adaleti temin etmeye çalışıyorlardı. AKP iktidarı adaleti bitirdi, hukuku sıfırladı, yargıçları presleyip dümdüz etti. Vicdanıyla hareket eden hakim kendini ya hapiste buluyor veya sürgünde. Siyasi taleplere boyun eğenler ise anında terfi edip önemli noktalara geliyor. Yargıçlar o kadar sefil ve perişan hale düşürüldü, vicdanlarını insaflarını öyle yitirdiler ki evrensel hukuk, İslam hukuku ve mevcut TC yasalarına aykırı olmasına rağmen doğum yaptığı gün lohusa anneye tutuklama verip cezaevine gönderiyorlar. Masum insanları kitleler halinde hapislere dolduruyorlar.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ


 

28 Şubat: Erdoğan’ı doğuran darbe!

YORUM | BÜLENT KORUCU

AKP Genel Başkanı (cumhurbaşkanı) Tayyip Erdoğan’la darbeler arasında izaha muhtaç, enteresan bir ilişki var. Hangisine tepki koyup hangisini görmezden geleceğini kestirmek kolay olmuyor. Dün sonuçlanan 28 Şubat Darbe davasına bakalım. Mahkeme, oybirliği ile Çetin Doğan, Çevik Bir ve İsmail Hakkı Karadayı’nın da aralarında bulunduğu 21 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Cezalar daha sonra müebbete çevrildi. 68 sanık hakkında ise beraat kararı geldi.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin