28 bin 351 vaka sayısı ne kadar gerçekçi?

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kamuoyunun aylardır sorduğu gerçek vaka sayısını 28 bin 351 olarak açıkladı. Rakamın testi pozitif çıkan herkesi kapsadığını söyleyen Koca’ya göre 25 Kasım’da covid kaynaklı ölenlerin sayısı 168. Koca’nın açıklamasından PCR testi negatif çıkıp, tomografiyle tanı konulanların listeye dahil olmadığını anlıyoruz. Semptom göstermeyenlere test yapılmadığını bizzat Sağlık Bakanı açıklamıştı. Yapılan testlerde pozitif çıkma oranının en iyi ihtimalle yüzde 30 olduğu bile düşünülürse, rakamın 49 bin civarında olması beklenirdi. Dolayısıyla 28 bin 351 rakamı da gerçekçi görünmüyor…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güvenilirliğini tamamen yitirmiş durumda. Bu nedenle 25 Kasım’da kamuoyunun baskısıyla açıklanan 28 bin 351 vaka sayısının gerçekliği de tartışma konusu oldu. Zira yine kendisinin daha önce verdiği oranlara göre rakamın 45 binin altında olma ihtimali yok! Şöyle ki;

POZİTİF SAYISI EN AZ 49 BİN!

Fahrettin Koca, 8 Ekim’de verdiği demeçte Nisan ayında yapılan testlerde poziti çıkma oranının yüzde 20 olduğunu söylüyordu. Salgının son iki ayda inanılmaz bir hızla yayıldığı, ağır hasta sayısının 4 ayda 8 kat arttığını söyleyen de Fahrettin Koca… 28 Ekim’de, “İstanbul’da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır. Son 7 günde ortalama vaka artışı, geçen ayın ortalamasından yüzde 85 fazladır.” diyen de Fahrettin Koca’dan başkası değildi. Dolayısıyla Nisan’da ülke genelinde yüzde 20’lerde olan pozitif çıkma oranının en iyi ihtimalle bile yüzde 30’larda olduğu tahmin ediliyor.

POZİTİF ÇIKMA ORANI EN AZ YÜZDE 30

Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş, dün yaptığı açıklamada, kentte yapılan testlerin pozitif çıkma oranının en az yüzde 40 olduğunu açıkladı. Bu oran İstanbul’da muhtemelen daha yüksektir. Türkiye geneli dün 164 bin 547 test yapıldığını ve yüzde 30’unun pozitif olduğunu düşündüğünüzde günlük vaka sayısının 28 bin değil, en az 49 bin olması gerekiyor. Oran yüzde 25 bile olsa vaka sayısı 41 binin üzerinde çıkıyor.

AİLE HEKİMLERİ GÜNLÜK 47 BİN VAKA RAPOR ETTİ

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve TTB Aile Hekimliği Kolu, ‘Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020’ sonuçlarını geçtiğimiz hafta kamuoyuna açıkladı. Ankete göre koronavirüs vaka sayısı yüzde 300 arttı. Sadece aile hekimliği verilerinde Türkiye genelinde günlük vaka sayısı 47 bin 629’a, İstanbul’da günlük vaka sayısı 12 bin 631’e ulaşmıştı. Söz konusu rakam, testlerin yüzde 30 pozitif çıkma oranıyla örtüşüyor.

TESTİ ‘NEGATİF’ ÇIKIP, TANISI TOMOGRAFİYLE KONULANLAR LİSTEDE VAR MI?

Kaldı ki, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 28 bin 351 ‘vaka’ sayısının PCR testi ‘pozitif’ çıkan herkesi kapsadığını söyledi. Koca’nın açıklamasından PCR testi negatif çıkan ancak tomografi ile tanı konulan hastaların tabloya dahil olmadığını anlıyoruz. Zira testi negatif çıkıp, tanısı tomografiyle konulan binlerce hasta var. Bütün bunları üst üste koyduğunuzda Türkiye geneli vaka sayısının 50 binin bile üzerinde olma ihtimali, 28 bin civarında olma ihtimalinden çok daha yüksek. Dolayısıyla 28 bin 351 rakamı da gerçekleri göstermekten uzak görünüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin