22 yıl hapis verilen Leyla Güven’e tutuklama kararı çıkarıldı

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı ve eski HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla yargılandığı davada tutuklama kararı çıkarıldı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in  “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle yargılandığı davanın 10. duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Görülen duruşmaya Leyla Güven katılmazken avukatları Cemile Turhallı Balsak, Serdar Çelebi ve Şivan Cemil Özer hazır bulundu.

Duruşmada avukatların ek süre talebini reddeden mahkeme heyeti Leyla Güven’e 22 yıl 3 ay hapis cezası vererek tutuklama kararı çıkardı.

LEYLA GÜVEN’İN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in milletvekilliği 4 Haziran 2020’de HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile birlikte düşürülmüştü. Milletvekilliği düşürülen Güven, bir gün sonra tutuklanarak Diyarbakır D tipi Cezaevi’ne gönderilmişti. Avukatları Güven’in tutuklu yargılandığı ancak henüz hüküm kurulmadığı başka bir dosyadan mahsubu için başvuruda bulunmuş, talebin kabul edilmesi üzerine Güven tahliye edilmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin