El Kaide’den TRT’ye ödül

Suriye’nin kuzeybatı şehri İdlib’te bulunan El Kaide bağlantılı “Kurtuluş Hükümeti” Türkiye’den TRT’nin de aralarında bulunduğu bazı medya kanallarına “devrime hizmet ödülü” verdi.

Şamuna Haber Ajansı’nın yayınladığı ödül töreninde Kurtuluş Hükümeti yetkilileri “Devrime hizmet eden ve İdlib’te yaşanan dramı dünyaya aktaran” yerel ve uluslararası medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Törende Kurtuluş Hükümeti Başbakanı Fevvaz Helal, TRT’nin Suriye’de tartışmalı haberlere imza atan muhabiri Ubeyde Hitto’ya ödülünü takdim etti.

Heyet Tahrir’uş Şam’nin selefi Nusra Cephesi ve müttefikleri İdlib’i Mayıs 2015’te ele geçirdi. 2017 Kasım’ında da El Kaide bağlantılı grup bölgeyi yönetmek için Kurtuluş Hükümeti’ni kurdu. Kurtuluş Hükümeti, İdlib’i El Kaide’nin prensipleri doğrultusunda katı şeriat kurallarıyla yönetiyor. Kadınların peçesiz dolaşmasının yasaklandığı İdlib’te namaz kılmamanın cezası kırbaçlanmakken, “fuhuş yaptığı” iddia edilen kadınlar ve eşcinseller şeriat mahkemelerinin kararı doğrultusunda katlediliyor.

Türkiye Nusra Cephesi’ni kağıt üstünde terör örgütü ilan etse de Kurtuluş Hükümeti ile ticari ve diplomatik bağlar kurmaktan geri durmadı.

(Kaynak: Haber Sol)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin