20 yaşındaki genç Kürtçe müzik dinlediği için kalbinden bıçaklandı! Valilik: Kürtçe müzik değil ezan tartışması yüzünden!

Ankara’da üç kişinin saldırısına uğrayan 20 yaşındaki Barış Çakan, kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Ailesi oğullarının Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle saldırıya uğradığını söyledi. Ankara Valiliği ise yaptığı açıklamada araç içinde ezan dinleyen kişilere müdahale ettiği için Barış Çakan’ın öldürüldüğünü kaydetti.

Dün akşam saat 22.30 sıralarında Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde meydana gelen olayda Ağrı Patnoslu Barış Çakan (20) kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Çakan’ın ailesi parkta arkadaşlarıyla oturmak için evden çıkan oğullarının Kürtçe müzik dinlediği için 3 kişinin bıçaklı saldırısı sonucu öldürüldüğünü söyledi.

KUZENİ: DAHA ÖNCE DE SALDIRIYA UĞRADIK

Barış Çakan’ın kuzeni Doğan Çakan, daha önce Kürtçe müzik dinledikleri için kendilerinin de saldırıya maruz kaldıklarını ifade etti.

ANKARA VALİLİĞİ: KÜRTÇE YÜZÜNDEN DEĞİL

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada ise olayın Çakan ve arkadaşının bir araç içince ezan dinleyen kişilere müdahalesi ile başladığı iddia edildi.

Olayın nedeninin Kürtçe müzik dinlemek olmadığını iddia eden Ankara Valiliği, Barış Çakan ve yanındaki B.A. adlı arkadaşının bir araç içinde ezan dinleyen 3 kişiye müdahale ettiğini açıkladı.

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle:

“31.05.2020 Pazar günü akşam saatlerinde meydana gelen, bıçakla adam öldürülmesi olayıyla ilgili olarak sosyal medya üzerinden kasıtlı ve yanlış iddiaların paylaşıldığı müşahede edilmesi nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır. Maktulün arkadaşı B.A. alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını belirtmektedir.
Diğer yandan olayla ilgili şüpheliler derhal gözaltına alınarak gerekli adli süreç Cumhuriyet Savcılığı talimatları doğrultusunda detaylı bir şekilde sürdürülmektedir. Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikârdır.”

 

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin