2 milyar liralık hastane inşaatı gizli ihaleyle yandaş müteahhite verildi

İstanbul Üniversitesi Hasdal Yerleşkesi’nde yapılacak hastane inşaatı için ihale yapıldığı 4 ay sonra ortaya çıktı. 2 milyar liralık ihale özel olarak davet edilen Kolin İnşaat’a verildi.

4 ay sonra yılın ilk resmi iş gününde Kamu İhale Kurumu tarafından kamuoyuna duyurulan 2 milyar liralık ihale, kanunun olağanüstü ve önceden öngörülemeyen haller için istisna olarak belirlediği “Pazarlık” usulünü düzenleyen 21b maddesine dayandırıldı. 24 Ağustos’ta gerçekleştirilen ihaleye, 6 şirket, duyuru ilanı yayınlanmadan, kamuoyundan habersiz özel olarak davet edildi.

Sözcü gazetesinin haberine göre, yaklaşık maliyeti 2 milyar 51 milyon TL olarak belirlenen ihale, 1 milyar 920 milyon TL’ye Kolin İnşaat’a verildi. 11 Eylül’de imzalanan sözleşmeye göre inşaatın 990 günde 7 Haziran 2023 günü bitirilmesi öngörüldü.

DÜNYADA EN ÇOK KAMU İHALESİ ALAN 5. ŞİRKET

Kolin İnşaat’la birlikte Limak, Cengiz, Kalyon ve MNG, AKP iktidarı döneminde aldıkları yüzlerce milyarlık kamu projeleriyle dikkat çekiyor. Dünya Bankası’nın “Altyapı Yatırımlarına Özel Sektör Katılımı Veri Tabanı”nda 1990-2020 yılları arasında en çok ihale alan şirketler listesinde Türkiye’den 5 şirket ilk 10’da yer alıyor. Limak, dünyada en çok altyapı yatırımı ihalesi alan 2’nci şirket olurken, Cengiz 4, Kolin 5, Kalyon 6 ve MNG 7’nci sırada bulunuyor.

ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Hadal’daki projeyle ilgili ilk işaretleri AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 2018 yılında vermişti. Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde birçok binasın deprem riski nedeniyle yıkılması gerektiğini kaydeden Erdoğan, İstanbul Üniversitesi’ne Hasdal’da yaklaşık 700-800 dönüm bir arazi tahsis ettiklerini belirterek, “Orada İstanbul Üniversitesi’nin asli kampüsü veya külliyesi olacak” demişti.

Öğretim üyeleri, Çapa Tıp Fakültesi’nin şehrin içindeki mevcut yerleşkesinden Hasdal’a taşınmasına tepki gösteriyor.

1 YORUM

  1. Türkiye’deki ballı bütün ihalelerin bu beşli müteahhit çetesine verilmesinde ki sebep, baş hırsız reislerinin kirli kasaları olmasından mı, kaynaklanıyor? Aklı selim dürüst insanların aklına, başka ne gelebilir. Adalet, er geç bütün hukuksuz ilişkilerinin pisliğini ortaya dökecek ve hükmünü verecektir. Yaptıkları beş yıldızlı cezaevleri onların yolunu gözlüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin