178 medya kuruluşunu KHK ile kapatan Erdoğan: Hiç kimse, düşünce açıklamaları nedeniyle özgürlüğünden yoksun bırakılamaz

15 Temmuz’dan 5 gün sonra ilan edilen OHAL döneminde Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile 178 tane medya kuruluşunu kapatan ve sırf AKP iktidarını eleştirdiği için yüzlerce gazetecinin Sarı Basın Kartı’nı iptal ederek ‘terörist’ yaftasıyla cezaevlerine atılmasını  görmezden gelen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Hiç kimse, başkalarının kişilik haklarına saygı göstermek suretiyle yaptığı eleştirileri veya düşünce açıklamaları nedeniyle özgürlüğünden yoksun bırakılamaz.” dedi

Yargı reformu kapsamında hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklayan Erdoğan, “Eylem planında her bir faaliyetin arkasında geniş tabanlı istişare süreci var. Hazırlık sürecini yürüten arkadaşlarımız, ilgili tüm bakanlıklarımızla, kurumlarla, ekonomi ve iş dünyasıyla, STK temsilcileriyle, milletimizin her kesimiyle bir araya geldiler. Bu sürecin sonunda insan hakları eylem planı 9 amaç 50 hedef ve 393 faaliyeti içerin bir belge olarak ortaya çıktı” ifadesini kullandı.

Eylem planının 2 yıllık bir zaman diliminde uygulanmak üzere hazırlandığının altını çizen Erdoğan, “Eylem planımızın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır.” dedi.

Eylem planının ‘Vizyonu özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik bir Türkiye’ olarak belirlendiğini ve 11 temel ilkeyle başladığını dile getiren Erdoğan, “Hiç kimse, başkalarının kişilik haklarına saygı göstermek suretiyle yaptığı eleştirileri veya düşünce açıklamaları nedeniyle özgürlüğünden yoksun bırakılamaz. Hukuk devleti hak ve özgürlükler ile adaletin teminatı olarak her alanda tahkim edilir. Haklarının ihlal edildiğini iddia eden herkes, etkili kanun yollarına zahmetsiz şekilde erişebilir. Adalete erişim, hak ve özgürlüklere saygının esasıdır.” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi’nde bireysel başvurunun kolaylaşacağının altını çizen Erdoğan, yargıda üst düzey görevlendirmeler için kıdem şartı aranacağını duyurdu.

“‘Geç gelen adalet, adalet değildir’ anlayışıyla vatandaşımızın talep ve sıkıntılarını daha hızlı ve şeffaf bir şekilde çözecek adımları atıyoruz” diyen Erdoğan, İnsan Hakları Tazminat Komisyonu’nun, AYM’ye başvuruya gerek kalmaksızın uzun yargılama zararlarını karşılayacağını duyururken, katalog suçların kapsamının daraltıldığını belirtildi. Erdoğan, “Katalog suçlarında, somut delile dayanma şartı getirerek, tutuklamanın istisnai bir koruma tedbiri olduğuna ilişkin ilkeyi tahkim ediyoruz.” dedi.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin