15 yıldır işe gitmeyip maaş alan memur yakayı ele verdi

İtalya’nın Catanzaro kentinde bir devlet hastanesinde çalışan bir kişinin, 15 yıldır işe gitmeden maaş aldığı ortaya çıktı. 2005’ten bu yana toplamda 538 bin euro aldığı ve kendisini şikâyet etmek isteyen hastane müdürünü tehditle durdurduğu ortaya çıkan adam hakkında soruşturma açıldı.

İtalyan basınının ‘devamsızlığın kralı’ lakabını taktığı 67 yaşındaki adamın, Calabria bölgesindeki Catanzaro kentinin Pugliese Ciaccio hastanesinde 2005 yılından bu yana çalışıyor göründüğü ortaya çıktı. Ancak bu kişi 15 yıldır işe uğramazken, devletten aylık maaşını almaya devam etti.

Gazeteduvar’da yer alan haberde, polis, ‘Part Time’ adını verilen soruşturmada, maaş belgeleri ve işe giriş-çıkış saatlerinin kayıtları incelendi; hastanenin diğer çalışanlarıyla görüşmeler yaptı. Böylece, bu kişinin 2005 yılında devamsızlığı nedeniyle disiplin soruşturması açmak isteyen hastane yöneticisini tehdit ettiği ortaya çıktı. Buna göre, hastane yöneticisi emekli olduktan sonra yerine gelen kişi veya insan kaynakları 15 yıl boyunca devamsızlığı hiç kontrol etmedi.

İsmi açıklanmayan bu kişi, soruşturma kapsamında görevi suistimal, sahtecilik ve ağır şantaj ile suçlanıyor. Bu kişinin devamsızlığının fark edilmemesinde rol oynadığı düşünülen altı müdür hakkında da soruşturma başlatıldı.

İtalya’da kamu sektöründe işe gitmeden maaş alanların sayısının azımsanamayacak derecede çok olduğu belirtiliyor. İtalyan hükümeti 2016 yılında, bu şekilde ‘çalışanlara’ karşı yasaları ağırlaştırmıştı.

O tarihten sonra yapılan bir soruşturmada, Sanremo belediyesinin 35 çalışanının en az iki yıldır sistemi kandırdığı, iki kişinin binaya giriş kartlarını eşlerinin bastığı, diğer çalışanların da çeşitli eğlence faaliyetlerine gitmeden önce binada kart bastığı ortaya çıkmıştı.

İtalya’da çalıştığı karakolla aynı binada yaşayan bir trafik polisi de, iç çamaşırlarıyla gelip kart basıp yeniden uyumaya giderken güvenlik kameralarına yakalanmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin