’15 Türk mürettebatı kaçırılan gemi için korsanlar henüz talep iletmedi’

İstanbul merkezli Boden Denizcilik tarafından işletilen Liberya bandıralı ‘Mozart’ gemisi Lagos yakınlarında saldırıya uğramış ve bir kişi öldürülmüştü. Gemideki 15 mürettebat kaçırılmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Nijerya açıklarında korsan saldırısına uğrayan geminin personelinin bir Türk şirketi tarafından sağlandığını belirterek, “Gemi Gabon kara suları için Port-Gentil Limanı’na yanaşmak için bekliyor” dedi.

Dün sabah ‘Mozart’ adlı gemiyi basan korsanlar 15 Türk personeli rehin alarak gemiyi terk etmişti. Arbede esnasında Azerbaycan uyruklu bir personel öldürülmüştü. Gemi dördüncü kaptan Furkan Yaren ve iki personelle Gabon’un Port-Gentil kentine doğru yola çıkmıştı.

NTV’nin canlı yayınına katılan Çavuşoğlu, “Öncelikle yanlış bilgiler var. Gemi yabancı bandıralı ama mürettebatı Türk şirketi sağlıyor. Gemi Türk şirketinin değil. Yabancı bir armatöre ait” dedi.

Saldırının Gine açıklarında olduğunu belirten bakan şunları söyledi: “Biri Azerbaycan vatandaşı 19’u Türk mürettebat vardı. Biraz önce kaptanla tekrar konuştum. Gemi Gabon kara suları içinde. Port Genils’e yanaşmak için beliyor. Tabii mürettebat az. Gabon’lulardan teknik yardım istedik.”

Kaçırılanların kurtarılması için temasları başlattıklarını anlatan bakan korsanların henüz bir talep iletmediklerini söyledi: “Gemi sahibi şirket de tüm çalışmaları yapıyor. Türkiye’de personle sağlayan şirketle de görüştük. Yurt dışındaki şirket, Türkiye’de personel sağlayan şirket ve ilgili ülkerle görüşüyoruz. İnşallah en yakın zamanda kurtarılmaları için elimizden geleni yapıyoru.z. Dün gece itibarıyla vatandaşlarımızı kaçıran korsanlar geri dönüş sağlamadı. Onlar belirli bir zaman sonra arayıp taleplerini iletiyor. Bunun için hazırlılık ve çalışma yapıldı. Ama henüz böyle bir talep gelmedi şirkete.”

Çavuşoğlu, dördüncü kaptan Furkan Yaren’in ve personelin sağlık durumlarının ve morallerinin iyi olduğunu belirterek, gemi limana yanaşır yanaşmaz Azerbaycan vatandaşı gemicinin naaşını alacaklarını ifade etti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin