15 Temmuz’la hesaplaşmadan asla!

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

Recep T. Erdoğan, Deniz Baykal kaseti ortaya çıktıktan sonra bu durumu seçim meydanlarında tepe tepe kullanmıştı hatırlayacaksınız. Video yayınlanmadan önce izlediğiyle ilgili görüntüler de ortaya çıkmış olmasına rağmen, daha sonra kaset olayında suçu başka birilerine yıkmıştı. Sonra herkes de, “Evet evet haklı, falanlar yaptı” diye AKP Genel Başkanını aklamış, suç başka birilerinin üzerine kalmıştı.

Kaset olayını yapanların ve bunu kullananların adresi bu kadar açık, bu kadar belli, bu kadar aleni olmasına rağmen Baykal’ın ahlaksız görüntülerinin faturasını başkaları ödedi. Ankara İstihbarat Şube Müdürü Zeki Güven, bu yüzden yakalanıp tutuklandı. Tutuklanmasından kısa bir süre sonra da hücresinde öl(dürül)dü.

Kendi ifadesiyle, suç şebekesinin bir üyesi olan Sedat Peker, geçmiş dönemi deşifre etmeye başlayınca gerçekler çarşaf çarşaf ortalığa saçıldı ve Baykal’ın kaset olayının arkasından Korkmaz Karaca diye birisi çıktı. AKP MKYK üyesi Korkmaz Karaca zaten hep bu işi yapıyormuş meğer. Yani Ankara’da siyasilere “kadın” ayarlıyormuş.

Gerçekler ortaya çıktı ama Zeki Güven hem ağır ithamlar altında kaldı, hem de canından oldu.

Bir itham ve iddianın daha iftira olduğu ayan beyan ortaya çıktı.

Hatırlayacaksınız, ülkesini suç şebekelerinden, hırsızlardan korumak için hayatlarını ortaya koyanlara, miting meydanlarında “haşhaşi” diye höyküre höyküre bağıranların, bugün uluslararası uyuşturucu ticaretini yönettiklerinin ortaya çıkması da kaderin bir cilvesi olsa gerek.

Bir kere daha anladık ki, itham ettikleri her şeyin arkasında kendileri var.

Bu itham ve iftiraların en büyüğü ise 15 Temmuz tezgahı şüphesiz. Bu tiyatroyu gerekçe göstererek toplumun büyük bir kesimini sosyal ve fiziki bir soykırıma tabi tuttular.

Bir taraftan soykırım yaparken diğer taraftan tam anlamıyla devletin çivisini çıkardılar.

Bugün ortaya dökülen ifşaat da gösteriyor ki ülkede ne kadar namuslu ve ülkesini seven bürokrat varsa, 15 Temmuz gerekçe edilerek devletten atılmış ve ortam suç şebekelerinin hoyratça çalışabileceği bir hale getirilmiş.

Öyle anlaşılıyor ki, 15 Temmuz aydınlatılmadan ve onunla hesaplaşılmadan ülkede hiçbir şeyin düzelme ihtimali yoktur.

Sedat Peker asıl açıklaması gerekeni, yani 15 Temmuz’un arkasındaki fotoğrafı anlatır mı? Onunla ilgili konuşur mu? Hiç sanmıyorum. Açıkça söylemek gerekirse, BAE yetkilileri tarafından kulağının çekilmesinden sonra video çekemez hale gelmesi, bu konudaki ümitlerime darbe vurdu.

15 Temmuz’la ilgili “Allah’ın Lütfu” belgeselini hazırlayan Norveçli Jörgen Lorentzen, Aydoğan Vatandaş’a verdiği röportajda şöyle diyor: “AB, Norveç, Almanya istihbarat servisleri ile görüştüm, Erdoğan ile ilgili her şeyi biliyorlar ama susuyorlar.”

15 Temmuz, herkes tarafından ne olduğu bilinen ancak yine herkesin sustuğu ve aydınlanması için ilgili hiç kimsenin kılını kıpırdatmadığı bir tiyatro.

İşte bunu anlamak ve anlamlandırmak bir hayli zor! ABD biliyor, AB biliyor, Almanya biliyor, muhalefet biliyor, yanlı biliyor yansız biliyor ama herkes susuyor. Dahası ülkeyi hızla uçuruma doğru götürdüğü görülüyor ancak hiç kimse garip bir şekilde olayı aydınlatmaya teşebbüs etmiyor.

15 Temmuz’dan sonra ülkedeki yüzbinlerce masum insana sosyal bir soykırım uygulanmasının dışında, yolsuzluğun, ahlaksızlığın, gayri kanuniliğin önü sonuna kadar açıldı. Adeta, Yecüc Mecüc istilası gibi, ülkenin her yeri hunharca talan ediliyor. Sanki gizli bir el, bu hırsızlara, mazlumlara zulmetme karşılığında ülkeyi talan edebilme yetkisi vermiş gibi. Gözü doymaz bir aç gözlülükle, hiçbir etik ya da ahlaki kural tanımadan talan ediyorlar.

Herkes her şeyi konuşuyor, pislikler, rezillikler, hırsızlıklar ortaya dökülüyor, ancak 15 Temmuz’un üstünü kimse kaldırmıyor. Bununla ilgili garip bir ‘kırmızı çizgi’ var. Bu çizgiyi, Recep T. Erdoğan’ın tek başına çekebilmesi mümkün gelmiyor bana. İktidar, ana muhalefet, yavru muhalefet, havuz medyası, muhalif medya yani başka hiçbir konuda uzlaşma sağlayamayanlar, 15 Temmuz’un dokunulmazlığı konusunda hemfikirler. Olayları analiz etme, kullanılan terminoloji, bir kitlenin ezberden suçlu ilan edilip cezalandırılması gibi konularda iktidar ile muhalifler arasında hiçbir fikir ayrılığının olmaması bir hayli garip bir durum.

Oysa gün gibi ortada olan bir gerçek var ki, o da ülkedeki bütün kötülüklerin ve talanın ana nedeni 15 Temmuz rejiminin sağladığı, hesapsızlık atmosferi.

6 YORUMLAR

 1. Evet herkes birbirini her konuda suçluyor; eski AKP’li siyasiler bugün başka parti kurup birbirlerine cephe alıyor, birlikte tv programı yapan Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil bugün düşman oluyor, aslında damat mevzusuyla dünürler bile tepki verdi. Peker’in açıkladıkları ise ülkeyi karıştıracak kadar önemli olduğu halde hepsi daha devede kulak. Daha ne rezillikler ortaya dökülecek bakalım.
  Fakat henüz hiçbiri 17-25 Aralık ve 15 Temmuz konularına girmedi bile! Kendilerine göre güvenli sularda tehditlere devam ediyorlar.

 2. 15 Temmuzun bir tiyatro oldugunda hic suphe yok ama maalesef bizim bazi sivil imamlar da o toyatoro da bi sekilde rol almis yada verilmis gibi duruyor!! cok aci !!

 3. 176 Ülkede eğitim faaliyetleri yürüten hizmet camiası, 15 Temmuz sonrası isnat edilen yalan ve iftiralar karşısında dünyaya haklılığımızı bir görsel şenliğinde, Sedat Peker kadar anlatıp, kamuoyu oluşturamadık. Anlatabilseydik, bu kadar zulüm yapılamayacaktı. Bir milyon satan bir gazete, dergi ve medyaya rağmen. İnsan kahroluyor.

 4. Üstad: “Menfaat üzerine dönen siyaset canavardır.”
  Anahtar kelime ‘menfaat’.
  ‘Hareketi’, bir avuç insan hariç herkes menfaati için seviyordu.
  Menfaatlerine ters düşünce sırtlarını döndüler.
  Menfaatlerine yaramadıkça yüzlerini dönmezler.
  İnsan bu, pek zalimdir.
  Ne ki, bunu okuyarak değil deneyimleyerek öğrendik.
  Va esefa…

 5. Kardeşim Görmüyormusunuz 15 Temmuza dokunan yanıyor…

  En cesuru Ahmet Altan idi. Adam konuşmasın diye komik bahaneler ile zindana tıkadılar.

  Adamı tecrid ettiler. Yalnız ca Ahmet Altan tek başına bu vahşet tiyatrosunu deşifre edebilir.

  Masum bir makalesi dahi tekrar zindana girmesine sebep oldu.
  Şimdi çıktı.
  Ama özgür değil.
  Olabilse aydınlatmak çok kolay
  Taşıdığı yürek ve vicdanı, o enfes mantık örgüsü makaleleri ile buluşmasına fırsat doğduğu an bir çorap söküğü gibi 15 Temmuz çözülür ve aydınlanır…

  Sizde Akp yi tam şah damarından tutuyorsunuz. 15 Temmuz ile ilgili daha vurucu, insanları uyandıran yazıların ısrarla devamını ve tekrarını bekliyoruz.
  Bakın siz sanırım 15 Temmuz ile ittiham ediliyorsunuz, halbuki zerre kadar alakanız yok. Adamlar ısrarla sizin gibi masumların bu işin başı olduğunu yazıyorlar. Bu iddia dahi 15 Temmuz’un doğru adresini deşifre etmeye yeter.

  Böyle saçma iddialarla herkesi inandırdılar.

  Bakın ben sizlerin bu tiyatro ile ilginizi görsem, erkek gibi yaptık demenizi istiyecem.

  Zerre ilginizin olduğuna inanmıyorum, ama millete kabul ettirmişler…

  15 Temmuz’dan Menfeetlenen /menfeetlendirilen herkes maalesef bu konuda İHTİYARİ KÖR oldular.

  En ibretlisi saf ve temiz imana hizmet ehlini gördüm. Onlar bile Allah’ın rızasına bu 15 Temmuz yalanı ile ulaşabileceklerine inandılar. Adamlar 15 Temmuz un iftira ile bir kesime yıkıldığını anlıyorlar, ama olsun bakın her yerde mescit/cami yapılıyor, hepimiz özgürce iman hizmeti yapıyoruz. Falan Filan

  Yahu adamlar DEV bir insan kitlesine DEV bir iftira atıyorlar. Buna senin imanın nasıl göz yumuyor?

  İmani -İslami hizmetlerinin önü sonuna kadar açıldı diye insanım imanı nasıl 15 Temmuz iftirasına sessiz kalır.

  Bu kadar tenaküz olur mu?

  Kısacası 15 Temmuz iftirasına inanan herkese adeta bir şeyler rüşvet verilmiş…..

  Şimdi Sedat Peker den bu rüşvet kesildi diye ifşaatlara başladı.

  Bu aslında beklenen yada beklediğim ilahi yardımdır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin